גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון (צילום: AP)
גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון | צילום: AP

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, גורש היום (שלישי) מקטאר יחד עם בכירים מתנועת האחים המוסלמים - כך דיווחה רשת CNN. על פי הדיווח, משעל ובכירי האחים המוסלמים גורשו לטורקיה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה על גירוש משעל מגיעה על רקע שיחות הפיוס שנערכו לאחרונה בין קטאר למצרים. בתנועת חמאס הכחישו את הדיווחים על הגירוש. "לדיווח אין כל בסיס", אמר בכיר הארגון עיזאת רישק. "אנחנו נמצאים כעת בדוחא".

במשרד החוץ בירושלים בירכו על החלטת קטאר וקראו גם לטורקיה לנקוט צעד דומה. "משרד החוץ בהובלת שר החוץ, אביגדור ליברמן, קידם בשנה האחרונה מהלכים שונים עלמנת להביא לכך שקטאר תעשה צעד זה ותפסיק לסייע לחמאס, במישרין ובעקיפין", נמסר.

"השר ליברמן וגורמי המקצוע במשרד פעלו לשם כך בערוצים גלויים וחשאיים, מול קטאר עצמה ומול מדינות נוספות", הוסיפו במשרד החוץ. "אנו מצפים שממשלת טורקיה תנהג כבר עכשיו בצורה דומה". 

בחודש אוגוסט האחרון בכיר בתנועת פת"ח אמר לעיתון "אל חיאת" כי הנהגת קטאר איימה לגרש את ראש הלשכה המדינית של חמאס, אם הארגון יסכים למתווה הפסקת האש שגיבשה מצרים לסיום מבצע צוק איתן שהתנהל באותם ימים.

בכיר הפת"ח אמר ל"אל חיאת" כי בחמאס ביקשו ממצרים שלקטאר יהיה תפקיד בהשגת הסכם קבע להפסקת אש, וגם דרשו להזמין את שר החוץ הקטארי או את ראש המודיעין להשתתף בשיחות. הבכיר הפלסטיני אמר לעיתון כי מצרים סירבה לחלוטין לבקשה, כל עוד קטאר לא תתנצל רשמית על מדיניותה כלפי ההפיכה הצבאית של הגנרל א-סיסי ב-2013.

משעל לא יהיה בכיר החמאס הראשון שמוצא מקלט בטורקיה וקדמו לו מספר בכירים בארגון שמתגוררים כבר היום באיסטנבול. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תומך בגלוי בחמאס ותוקף את ישראל בכל פעם שזאת מנהלת מבצע נגד החמאס ברצועת עזה.