תקרית לא דיפלומטית בגדה המערבית: עשרות פלסטינים התגודדו בשעות הבוקר (ראשון) סביב שיירתו של שר החוץ הקנדי ג'ון ביירד, במהלך ביקורו ברמאללה, במחאה על תמיכתה המסורתית של ארצו בישראל. ההמון הזועם השליך ביצים ונעליים לעבר כלי הרכב הדיפלומטיים, זמן קצר לאחר המפגש הרשמי עם ראשי הרשות הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים הפלסטינים השמיעו קריאות נגד שר החוץ, ונשאו שלטים עליהם כתוב: "ביירד, אתה לא רצוי בפלסטין". המחאה אורגנה על ידי תנועת הנוער של הפת"ח, שהביאה עשרות צעירים להפגין נגד הנציג הקנדי.

פעילים בכירים בארגון אף קראו ליו"ר הרשות אבו-מאזן להחרים את השר, בשל עמדותיו הפרו-ישראליות. למרות שבמשך שניות ארוכות הושלכו לעבר השיירה נעליים וביצים, איש לא נפגע בתקרית.

לאחר הביקור ברמאללה נפגש שר החוץ הקנדי עם הנשיא ראובן (רובי) ריבלין. לאחר ששמע על האופן שבו הסתיים ביקורו של השר ברמאללה, קיבל הנשיא ריבלין את פניו בחום.

שר החוץ הקנדי, ארכיון (צילום: רויטרס)
שר החוץ הקנדי, ארכיון | צילום: רויטרס

ביירד נמצא במהלכו של ביקור בן חמישה ימים באזור, שבמסגרתו הוא צפוי להיפגש עם בכירים ישראלים ופלסטינים. הבוקר הוא נפגש עם מקבילו הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי. ביירד תיאר את הפגישה כ"לבבית ובונה, שכללה חילופי דעות כנים על האזור". הוא לא התייחס להתפרעות שהתרחשה בתום המפגש.

בסוכנויות הידיעות הפלסטיניות מציינים כי המחאה נבעה, בין היתר, כי קנדה התנגדה להצעה הפלסטינית לסיום הכיבוש עד לשנת 2017.

כמו כן, דרש שר החוץ הקנדי מנציגי הרשות להתנצל על התבטאות של בכיר הרשות סאיב עריקאת, שהשווה בין צה"ל לארגון המדינה האסלאמית - דאע"ש.

"אם יש מישהו שצריך להתנצל זה מר ביירד בעצמו", אמר עריקאת ביום שישי האחרון בתגובה לדרישה הקנדית. "הוא צריך להתנצל בפני העם הפלסטיני, מר ביירד עושה כל שביכולתו להעניק לגיטימציה לברוטאליות של הכיבוש הישראלי".