רשת הטלוויזיה הערבית "אל-ג'זירה" לא תמיד מהימנה בדיווחיה, בלשון המעטה, אולם מיליונים ברחבי העולם הערבי צורכים דרכה את החדשות שלהם. הלילה דיווחה "אל-ג'זירה" מפי "מקור ישראלי", לדבריה, כי גוף ביטחוני ישראלי הוא שעומד מאחורי גיוס עשרות אלפי שכירי החרב האפריקנים הפועלים מטעם שלטונו של מועמר קדאפי נגד המפגינים במדינה.

חשוב לציין כי אין כל אימות לידיעה. גורם במשרד הביטחון התייחס הבוקר לדיווח בשיחה עם חדשות 2 ומסר כי מדובר ב"דיווח שקרי ומצוץ מן האצבע, פרי דמיונו הקודח של הכתב שפירסם את הידיעה".

תחת הכותרת "מקורות: ישראל מאחורי שכירי החרב של אל קדאפי", הפכה הידיעה הזו לידיעה הנשלחת ביותר במייל והשנייה בדירוג הנקראות באתר האינטרנט בערבית של "אל-ג'זירה".

מהפכה בלוב: כל העדכונים

מקור המידע, לטענת "אל-ג'זירה", הוא "עיתונאי ב'ידיעות אחרונות' שהעדיף להישאר בעילום שם". לדבריו של אותו "עיתונאי", "על פי הדלפות, ישראל מביטה על המהפכה בלוב בעין ביטחונית ואסטרטגית, וסבורה כי נפילת משטרו של קדאפי תסלול את הדרך בפני 'משטר איסלאמי' בלוב".

"50 אלף שכירי חרב מאפריקה"

ה"עיתונאי" הוסיף עוד כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן קיבלו החלטה בישיבה שהתקיימה ב-18 בפברואר לגייס שכירי חרב אפריקנים - במטרה להיאבק לצדו של קדאפי.

על פי הדיווח, בפגישה סוכם כי יש לקבל את ההצעה של בכיר בטחוני בישראל, לפיה יש לגייס חוליות של שכירי חרב מגינאה, ניגריה, צ'אד, מאלי, סנגל וכן פעילים מתנועות מורדות בדרום סודן - שכולן תפעלנה תחת פיקודו של האחראי על שירותי המודיעין הלוביים, עבד אללה א-סנוסי. "מדובר ב-50 אלף שכירי חרב, המצוידים במיטב אמצעי הלחימה - ובהם גם אמצעי לחימה ישראלים", דיווחה התחנה.

על פי הדיווח, התחייבה לוב לשלם בתמורה לסיוע הישראלי סכום ראשוני של חמישה מיליארד דולרים, אם כי הבטיחה כי סכום זה יכול לגדול אם אותם "שכירי חרב" יפגינו יעילות בשטח. בנוסף סוכם כי לאחר רגיעת המצב, תסייע ישראל בשיקום המוסדות הצבאיים והביטחוניים של לוב.

נשיא תימן: "ישראל וארה"ב אשמות"

מועמר קדאפי (צילום: רויטרס)
קדאפי. "ישראל מגייסת שכירי החרב" | צילום: רויטרס

אתמול טען נשיא תימן עלי עבאללה סאלח כי גלי ההפגנות בעולם הערבי מנוהלים מחדר מבצעים בתל אביב. סאלח כבר אמר כי מאס בשלטון והציע למתנגדיו לכונן ממשלת אחדות לאומית.

בנאום שנשא באוניברסיטה בצנעא, האשים סאלח גם את ארצות הברית בפרוץ המהומות. "הכיסוי התקשורתי של המפגינים נועד לשרת את המשטר הציוני, בשירות ארה"ב", אמר. "רפורמות כבר לא יעזרו לנו לשפר את המצב במדינה", הוסיף סאלח. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק