בני חי, שף בן 32 מירושלים, עצור כבר 3 חודשים בבאקו, אזרבייג'ן ולא יודע מתי, אם בכלל, ישוחרר משם בחזרה לארץ. 

"נסעתי ביחד עם הבן שלי בן ה-10 לחגוג עם 500 ישראלים את סדר הפסח בבית מלון בעיר", מספר בני ל-mako. "נחתנו בשדה התעופה ובשיקוף מצאו בתיק של הבן שלי חפיסה של כ-50 כדורי אקדח. הייתי בהלם".

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

מתברר שיום לפני הטיסה בני חידש את רישיון הנשק שלו והשאיר כדורים בתא המטען באוטו. "אני והבן שלי נסענו לקנות ממתקים וחטיפים והוא בטעות הכניס את השקית על החטיפים והכדורים לתיק הנסיעה שלו", הוא מסביר.

השוטרים עצרו את בני ואת בנו במקום והם נלקחו לחקירה במתקן משטרתי בשדה התעופה כדי לברר מהיכן הגיעו הכדורים לתיק. "מחג חירות מצאנו את עצמנו עצורים ונחקרים. זו תחושה מפחידה ולא נעימה. החוקרים צעקו עליי שאני משקר ושאלו שאלות מאיפה קופסת הכדורים. הראיתי להם אישור שהייתי במטווח בישראל וזה משם ושלא הייתה לי שום כוונה פלילית חס וחלילה. ניסיתי להסביר שמדובר בטעות של הבן שלי וגם הוא אמר אותם דברים, אבל הם לא הקשיבו. במשך חודש שלם חקרו אותי על אותו עניין. סיוט אחד גדול".

בני ובנו הועברו כעבור יממה למעצר בבית מלון. הבן שוחרר לאחר כחודש וחזר לישראל בזמן שבני נותר במדינה כשהוא נחקר אחת לכמה ימים ונאלץ לממן מכיסו את התשלום עבור המתורגמנית ועורכי דין, שניסו לסייע לו לחזור לארץ. גם קונסולית מטעם משרד החוץ ניסתה לסייע ככול יכולתה ושיגרה מכתבים לכל צמרת בכירי המדינה בדרישה לשחררו אבל לא זכתה לקבל מענה.

"הם לא מוכנים לוותר לי. בהתחלה אמרו לי שסגרו על עונש של שלוש שנים אבל לפני כמה ימים בא החוקר וטען שהתובע רוצה להחמיר איתי בעונש של עד עשר שנים על החזקת והברחת אמצעי לחימה למדינה. הקונסולית הסבירה שהיא עשתה הכול כדי לסייע לי אבל בכירי המדינה לא מתייחסים למכתבים שלה והיא הציעה שאפנה לבכירים במשרדי הממשלה בישראל, כולל שרים ואם יש לי קשרים טובים ישחררו אותי, זו הדרך היחידה שהם יוכלו ללחוץ על מקבלי ההחלטות באזרבייג'ן. המשפחה שלי פנתה לכל מיני שרים ולמשרד ראש הממשלה ועד היום לא קיבלנו שום מענה. לא פשעתי, לא גנבתי ואני פוחד להירקב פה בכלא על כלום. אני מתחנן שמדינת ישראל תעזור לי ושלא יפקירו אותי".

מה הכי קשה לך במעצר עד עכשיו?
"אני מתגעגע לאישתי והילד. השיחות איתם זה מה שעזר לי לא להישבר. המציאות שבה אני נמצא היא סיוט. נתתי להם את כל המסמכים, תרגמתי על חשבוני אבל הם מתעקשים להאשים אותי בדברים חסרי שחר".

עצור באזרבייג'ן
הבן בעת המעצר | צילום:

בסרטון שצילם עבור mako, קורא בני לראש הממשלה ושר החוץ לעזור לו לשוב לארץ. "אני רוצה לבקש אם מישהו יכול לעזור לי להגיע לראש הממשלה או לשר החוץ. נכון, עשיתי טעות אבל אני משלם על זה מחיר נורא כבד גם כלכלי. אני שלושה חודשים כאן ושום דבר לא מתקדם. אני לא יודע אם אכנס לכלא אם אצא בכלל".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "הכנסת קליעי כדורים למדינות רבות הינה עבירה על חוקי המקום. לצערנו, חרף אזהרות משרד החוץ, אזרחים ישראלים ממשיכים להגיע למדינות אחרות, מבלי לבדוק היטב כבודתם. שגרירות ישראל באזרביגאן מעורבת ומנסה לסייע, אך ההחלטה הינה בידי שלטונות החקירה והמשפט במקום".

פנייה לכתב>>shimon.ifergan@mako.co.il