המרוץ לנשיאות ארה"ב מתחיל לצבור תאוצה ומביא איתו מתחים פנימיים בשני צידי המפה הפוליטית. במפלגה הדמוקרטית טענו עוד ועוד חברי קונגרס שביידן "לא יכול לנצח בבחירות לנשיאות". במפלגה הרפובליקנית טראמפ גורר רגליים בבחירת מועמדו לסגן נשיא ארה"ב וממשיך להתגרות בנשיא המכהן ובסגניתו קמלה האריס.

בעצרת שקיים בפלורידה נמנע טראמפ מלהכריז על מועמדו לתפקיד הסגן למרות הציפייה הגוברת והדגיש כי יכריז על כך במהלך הוועידה הלאומית הרפובליקנית ביום שני הבא במילווקי או זמן קצר לפניה. טראמפ התפלא, או עשה עצמו מתפלא, ממספר הכתבים שנכחו ואמר: "הם בטח חושבים שאני הולך להכריז שמרקו (רוביו) הולך להיות סגן נשיא. אני לא יודע".

דונלד טראמפ בעצרת בלאס וגאס  (צילום: AP)
נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ בעצרת הבחירות | צילום: AP

מאוחר יותר, כשדיבר על התחייבותו להפוך את הטיפים לפטור ממס אמר: "יכול להיות שרוביו יהיה שם להצביע בעד זה ויכול להיות שלא". בהמשך פתח טראמפ ברצף עקיצות לנשיא בצל כישלונו בעימות בין השניים. "הלילה אני מציע לג'ו באופן רשמי את האפשרות לגאול את עצמו בפני כל העולם", אמר. "אז מרקו וביירן וכולם, בואו נעשה עימות נוסף השבוע כדי ש"סליפי ג'ו" יכול להוכיח לכולם מסביב לעולם שיש לו את מה שנחוץ כדי להיות נשיא.

ג'ו ביידן ודונאלד טראמפ העימות הנשיאותי של CNN (צילום: AP, העימות הנשיאותי של CNN )
טראמפ הזמין את ביידן לעימות נוסף: "בכל מקום ובכל זמן" | צילום: AP, העימות הנשיאותי של CNN

 

 

"אבל הפעם זה יהיה גבר לגבר", הבהיר. "רק תגיד איפה – בכל מקום ובכל זמן". בהמשך לעג טראמפ גם לתנועותיו של ביידן ולכושר העמידות שלו. "לכן אני גם מאתגר את 'ג'ו העקום' למשחק גולף עם 18 חורים ממש כאן. אם הוא מנצח אתרום לכל ארגון צדקה שייבחר מיליון דולר".

טראמפ לעג לביידן גם על כך שהתלוצץ באירועים יהודיים ואמר שהוא ככל הנראה "הלך ליותר בית כנסת מאשר רבים מיהודי ארה"ב. "כשאנשים יהודים נמצאים – הוא תמיד מגיע לבתי כנסת", אמר טראמפ. "האם הוא ראה פעם בית כנסת? הוא לא יודע מה זה בית כנסת. הכול שקרים והכול זיוף. למרבה הצער זה היה ככה באפגניסטן, במלחמת רוסיה-אוקראינה וב-7 באוקטובר במתקפה על ישראל. הוא לא יודע מה הוא עושה".

"הכול אצלו שקרים וזיוף. למרבה הצער זה היה ככה גם במתקפה על ישראל ב-7 באוקטובר"

טראמפ נגד ביידן

טראמפ לא הסתפק רק בלעג לביידן והמשיך גם לסגניתו קמלה האריס. הוא ביטא את שמה שוב ושוב באופן שגוי, מתח ביקורת על הישגיה בתחום ההגירה וכינה את יחסיה עם ביידן "פוליסת הביטוח הטובה ביותר שראיתי אי פעם". הערה זו מגיעה לאחר שכמה חברים במפלגה הדמוקרטית העלו את שמה כמחליפה אפשרית של ביידן במרוץ לנשיאות.

 

 

ביקורת חריפה בתוך המחנה

הלחץ על ביידן לפרוש ממשיך גם מבית. אמש שלושה סנאטורים מהמפלגה הדמוקרטית בארה"ב טענו כי הנשיא ג'ו ביידן "לא יכול לנצח" בבחירות לנשיאות מול טראמפ. השלושה הם ג'ון טסטר (מונטנה), מייקל בנט (קולורדו) ושרוד בראון (אוהיו). "אנחנו צריכים לנהל דיון על זה", אמר בנט ל-CNN כשנשאל אם ביידן צריך לפרוש. למרות עמדתו, בנט לא קרא מפורשות לביידן לעשות זאת.

בינתיים הנשיא ביידן ממשיך לשדר עסקים כרגיל ולעסוק במדיניות החוץ של ארה"ב. בנאום הלילה בפסגת נאט"ו הכריז הנשיא על "תרומה היסטורית" של מערכות הגנה אווירית לאוקראינה, ואמר כי וושינגטון ובעלות ברית נוספות יספקו לאוקראינה "חמש מערכות הגנה אסטרטגיות נוספות בחודשים הקרובים ועשרות מערכות טקטיות נוספות להגנה אווירית".

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
3 סנאטורים: ביידן "לא יכול לנצח בבחירות" | צילום: רויטרס

גם בנאום זה ביידן נמנע מלהתעסק בנושא הבחירות, כפי שהקפיד לעשות בתקופה האחרונה. מאמר מערכת נוקב של הניו יורק טיימס תקף בחריפות את ביידן על גישה זו וטענו כי "במקום לנהל קמפיין נמרץ כדי להפריך ספקות ולהוכיח שהוא יכול לנצח את טראמפ, שמהווה איום חמור על הדמוקרטיה, בדיין שומר על לוח זמנים מתוכנן ונמנע במידה רבה מלהשיב לשאלות ולדבר עם עיתונאים".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בעצרת בחירות (צילום:  Paul Hennessy/Anadolu via Getty Images)
ניו יורק טיימס: "הסקרים הרבים מראים שהסיכוי של ביידן לנצח את טראמפ יורד בצורה ניכרת" | צילום: Paul Hennessy/Anadolu via Getty Images

בניו יורק טיימס טענו כי מאז הקמפיין חלה דעיכה מתמשכת בכשירותו של הנשיא להתמודד לקדנציה נוספת. "מאז אותו ויכוח חלש, הסקרים הרבים מראים שהסיכוי של ביידן לנצח את טראמפ יורד בצורה ניכרת". לטענתם, במקום להתמודד, ביידן אימץ את "הגישה המועדפת על הפוליטיקאים" והיא להתעקש שהסקרים שגויים. אלא שלשיטתם, גם אם הפערים היו מצטמצמים מהותית, הם עדיין היו מצביעים על ספקות באשר לכשירותו, שכן לפי הסקר האחרון כ-74 אחוזים חשבו שביידן מבוגר מדי מכדי להתמודד נגד טראמפ.