איראן, שסיפקה לאסד תמיכה נרחבת בעשור האחרון, משנה את פריסת כוחותיה בסוריה בעקבות "סדרת תקיפות נגד מפקדיה" במדינה - כך דווח היום (רביעי) בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP מפי גורם המקורב לחיזבאללה. אותו מקור חשף כי האיראנים החליטו להסיג את כוחותיהם מדרום סוריה, כולל מקוניטרה ומדראע הסמוכים לרמת הגולן.

עוד נמסר בדיווח, כי איראן החליטה לשמור על נוכחות בסוריה בחלקים אחרים של המדינה שמהם לא תיסוג. לפי הפרסום, איראן כבר התחילה בהסגת כוחותיה בתחילת השנה, לאחר חיסול חמישה מאנשי משמרות המהפכה בדמשק ב-20 בינואר, בהם ראש המודיעין הסורי של הארגון וסגנו, כך דווח מפי המקור המקורב לחיזבאללה.

בחודשים האחרונים בוצעו סדרה של תקיפות שיוחסו לישראל נגד מטרות איראניות בסוריה, מה שהגיע לשיאו במתקפה ב-1 באפריל שבה חוסל מוחמד-ריזא זאהדי, מפקד בכיר בכוח קודס האיראני בסוריה יחד עם בכיר נוסף וחמישה אנשי משמרות המהפכה. 

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, שמושבו בבריטניה, מסר כי הכוחות האיראניים נסוגו מדמשק ומדרום סוריה - כאשר לוחמים לבנונים ועיראקים הנתמכים על ידי איראן תפסו את מקומם.

על אף שאיראן שבה והצהירה כי אין לה כוחות לוחמים בסוריה, אלא רק קצינים המספקים ייעוץ צבאי ואימונים, סוכנות הידיעות מדווחת כי תצפיות העידו שכ-3,000 אנשי צבא איראנים נמצאים בסוריה, ונתמכים על ידי עשרות אלפי לוחמים שאומנו על ידי איראן ממדינות כמו לבנון, עיראק ואפגניסטן.