למרות דוח חמור שכלל עדויות וראיות של נציגת מזכ"ל האו"ם לנושא אלימות מינית בזמן סכסוך לגבי פשעי חמאס, החליט מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שלא לכלול את חמאס ברשימה השחורה של הגורמים הבין-לאומיים החשודים על ידי האו"ם בביצוע מעשי אלימות מינית בזמן סכסוך.

בדוח שפרסם, מזכ"ל האו"ם נמנע מלייחס אחריות לחמאס למרות שהדוח של תת-מזכ"ל האו"ם פרמילה פאטן הכיר בצורה מפורשת בזיקה שבין מתקפת ארגון הטרור ב-7 באוקטובר למעשי האלימות המינית שבוצעו בצורה שיטתית ומכוונת. נוסף על כך, בשונה מדוח פאטן, שקבע כי קיים חשש ממשי ומהותי להמשך פגיעה מינית בחטופים ובחטופות הישראלים ודרש את שחרורם המיידי, גוטרש נמנע מקריאה מפורשת ברוח זו. פאטן הדגישה את הדברים גם בדיון שנערך היום ובו ציינה כי פשעי האלימות המינית שביצע חמאס התרחשו בלפחות שלושה לוקיישנים שונים. 

לקריאת ההחלטה המלאה של גוטרש

במשרד החוץ בירושלים אמרו בתגובה כי ישראל מביעה שאט נפש עמוקה לנוכח פרסום דוח מזכ"ל האו"ם גוטרש בנושא אלימות מינית בזמן סכסוך. עוד אמרו במשרד כי "דוח המזכ"ל הוא כישלון נוסף בסדרת המחדלים של מוסדות האו"ם השונים אשר לא הצליחו עד כה לגנות ולו פעם אחת את החמאס ולהוסיף חטא על פשע, מסרבים להכריז באופן פומבי שחמאס אשר טבח, אנס, פגע פגיעות מיניות וחטף נשים, זקנים וטף ב-7 באוקטובר ולאחר מכן, הוא אכן ארגון טרור. הדוח הזה הוא תעודת עניות עצובה וטרגית לתפקודו של האו"ם והעומד בראשו מאז 7 באוקטובר, והוא מהווה רוח גבית לטרור ולאלימות".

שר החוץ ישראל כ"ץ הגיב בחריפות לדברים: "מזכ"ל האו"ם גוטרש התייצב היום רשמית לצד אנסי ומרצחי החמאס, כאשר סירב להטיל את האחריות לפשעי המין החמורים המופיעים בדוח פאטן על החמאס ולהכריז עליו כארגון טרור. מזכ"ל האו"ם מתנהג כמו משתפי הפעולה עם המשטרים הרצחניים ביותר בהיסטוריה האנושית, ואני משוכנע שאם פשעי המשטר הנאצי היו עולים לדיון במהלך כהונתו, הוא היה מסרב להוקיע גם אותם אם האינטרס הפוליטי שלו היה מחייב זאת. גוטרש הפך את האו"ם למוסד אנטישמי ואנטי ישראלי קיצוני וכהונתו תיזכר כאפלה ביותר בהיסטוריה של הארגון".

לפני פרסום הדוח שלח שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, מכתב למזכ"ל גוטרש שבו הגיב בזעם על החלטתו שלא להכליל את החמאס ברשימה השחורה. "ברצוני להביא לידיעתכם את האכזבה והזעזוע של ישראל ביחס לעובדה שחמאס, המסית והמבצע של הטבח ב-7 באוקטובר, לרבות מעשי אלימות מינית קיצוניים מרובים, לא יוזכרו ב'רשימת הגורמים החשודים של ביצוע או אחריות לדפוסי אונס וצורות אחרות של אלימות מינית במצבים של עימות מזוין על סדר היום של מועצת הביטחון'", כתב ארדן.

השגריר הוסיף: "מבחינתנו, הכללת חמאס ברשימה זוהי תוצאה בלתי נמנעת של דוח פאטן, לכן, אני קורא לך לבחון מחדש את עמדתך, לכלול את חמאס ברשימה הנ"ל ובבירור לייחס את האחריות ל-7 באוקטובר ואת האלימות המינית שבוצעה בעקבותיו, לחמאס. העובדה שהשליחות של פאטן לא הייתה חקירתית, אינה אומרת שמשימה זו לא הצליחה להגיע למסקנות בנוגע לאחריות חמאס לטבח ב-7 באוקטובר על סמך עדויות ממקור ראשון. לכן, לא הגיוני לטעון שאינך יכול לייחס את האחריות לאלימות מינית לחמאס ולארגוני טרור קשורים".