ראש ממשלת סלובקיה רוברט פיצו נורה היום (רביעי) בתום פגישה שקיים ונפצע בבטנו. מצבו קשה מאוד ומסכן חיים, כך נכתב בהודעה רשמית של ממשלת סלובקיה. לפי כלי תקשורת במדינה, נורו לעברו ארבע יריות, ואחת מהן פגעה בו. הוא פונה במסוק לבית חולים לקבלת טיפול רפואי.

דוברת בית החולים שאליו הוטס ראש הממשלה עדכנה כי מצבו התייצב, וכי הוא בהכרה. בתיעוד מזירת האירוע נראים אנשי הביטחון משתלטים על החשוד בירי רה"מ הסלובקי.

זירת הירי ברוברט פיצו ראש ממשלת סלובקיה (צילום: רויטרס)
זירת הירי ברוברט פיצו ראש ממשלת סלובקיה | צילום: רויטרס

נשיאת סלובקיה זוזנה צ'פוטובה גינתה את ה"תקיפה האכזרית" על ראש הממשלה פיצו ומסרה לו איחולי החלמה מהירה. ראש ממשלת צ'כיה פטר פיאלה איחל גם הוא החלמה מהירה לרה"מ הסלובקי: "החדשות על הירי בראש ממשלת סלובקיה מזעזעות". קנצלר גרמניה אולף שולץ התייחס לאירוע: "אני בהלם, לאלימות אין מקום בפוליטיקה האירופית".

ראש ממשלת רומניה מרצ'ל צ'ולאקו מסר כי הוא "מזועזע עמוקות" מניסיון ההתנקשות של פיצו. "על העבריינים להיענש", כתב צ'ולאקו ברשתות החברתיות שלו. גם ראש ממשלת פולין דונלד טוסק גינה את התקפת רה"מ של סלובקיה: "המום, המחשבות שלי עם פיצו". גם וולודימיר זלנסקי, נשיא אוקראינה, מסר גינוי על המקרה.

רוברט פיצו ראש ממשלת סלובקיה (צילום: רויטרס)
רוברט פיצו ראש ממשלת סלובקיה | צילום: רויטרס

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה, כתב ב-X: "הייתי בהלם עמוק מההתקפה הנוראית נגד חברי". נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין פרסמה כי היא "מגנה בחריפות את המתקפה המרושעת".

בתקופה האחרונה זכתה ממשלתו הפרו-רוסית של פיצו לביקורת עזה בסלובקיה בשל מה שתואר כניסיון השתלטות על תאגיד השידור הציבורי ופגיעה בחופש הביטוי במדינה. פיצו מייצג מדיניות לעומתית לאיחוד האירופי, בין השאר בנושא התמיכה באוקראינה, ומביע תמיכה בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.