מותו של נשיא איראן אברהים ראיסי צפוי לעורר זעזועים גדולים בפוליטיקה האיראנית. על פי החוקה, בתוך כ-50 יום יש לערוך בחירות חדשות לנשיאות, אולם השאלה הגדולה שמתעוררת אמש (שני) היא לא בנוגע לזהות הנשיא הבא, אלא בעניין הירושה של המנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי.

נשיא איראן ראיסי מת - סיקור N12

בעיני רבים, ראיסי (בן 63 במותו) נחשב למועמד המוביל לרשת את ח'אמנאי בן ה-85 לאחר מותו. במידה רבה הוא היה הנשיא השמרן והניצי ביותר בעמדתו ובמדיניותו ביחס לנשיאים קודמים, ובוודאי ביחס לנשיא הקודם חסן רוחאני. הוא נחשב גם לבן טיפוחיו של המנהיג העליון עלי ח'אמנאי, ועמדותיהם בנושאים רבים היו קרובות מאוד.

מוג'תבא ח'אמנאי, בנו של המנהיג העליון של איראן
מוג'תבא ח'אמנאי, בנו של המנהיג העליון של איראן

ד"ר רז צימט מהמכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ומרכז אליאנס ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב, כתב שלשום כי מותו של ראיסי אכן צפוי להשפיע על מאבק הירושה העתידי, אך לא מדובר ביורש הוודאי של ח'אמנאי.

 

 

עם מותו של ראיסי, הולכת ומתחזקת בעיני רבים ההערכה כי מי שצפוי כעת להפוך ליורשו ח'אמנאי הוא בנו, מוג'תבא. רבים באיראן, ובדגש על גורמי אופוזיציה ואנשים המתנגדים למשטר, מביעים חשש כי ח'אמנאי יבקש להוריש את השלטון לבנו ולפגוע באחד מהערכים המרכזיים של הרפובליקה האיסלאמית.

מהלך של ח'אמנאי להורשת השלטון באיראן לבנו מוג'תבא צפוי בהכרח להיתפס כלא פופולרי ושנוי במחלוקת, בעיקר משום שמוג'תבא אינו איש דת ברמה גבוהה, ומהלך כזה צפוי לבוא בניגוד לעיקרון המרכזי באיראן של "שלטון חכם ההלכה". יחד עם זאת, חשוב לזכור כי גם עלי ח'אמנאי עצמו לא נחשב ערב מינויו לעילוי דתי מוביל, הגם שהיום הוא זוכה למעמד דתי רם.

מנהיג איראן, ח'אמנאי עם נשיא איראן, ראיסי
מנהיג איראן, ח'אמנאי עם נשיא איראן, ראיסי

ד"ר צימט מעריך שהסיכוי למהלך כה שנוי במחלוקת כמו מינויו ליורש של מוג'תבא ח'אמנאי הוא נמוך. הוא מעלה אופציה נוספת, של מינוי איש דת בדרג ביניים לתפקיד היורש, למשל כמה חברים במועצת המומחים של איראן.

יש קושי להעריך כיום מי ייבחר בסופו של דבר להחליף את ח'אמנאי, אך כן ניתן לשער כי הוא בסבירות גבוהה יהיה זה שיקבל את התמיכה של המנהיג העליון הנוכחי. לח'אמנאי שיקולים רבים בבחירת המועמד הסופי, וייתכן שזה יגיע בהלימה לקו ההולך ומתגבש באיראן בשנים האחרונות של הקצנה אידאולוגית, והקשחת העמדות מול מדינות המערב.