באו"ם מנסים להרגיע את הסערה שהתעוררה השבוע בעקבות חשיפת הפער שהתגלה בנתוני ההרוגים ברצועת עזה. דובר האו"ם ניסה אתמול (שלישי) להבהיר כי אין למעשה שינוי מהותי בנתוני האו"ם, אבל בפרסום האחרון התבססו על רשימה חדשה מעזה שמתייחסת רק לקורבנות שזהותם אומתה.

ב-8 במאי פרסם האו"ם דוח ולפיו נהרגו במלחמה ברצועת עזה 4,959 נשים ו-7,797 ילדים - כמעט 50% פחות מנתונים שפורסמו רק יומיים לפני כן על ידי האו"ם. ב-6 במאי פרסם האו"ם כי נהרגו 9,500 נשים ו-14,500 ילדים.

פרחאן חאק, דובר האו"ם, צוטט ברשת CNN והסביר כי הפער לא נובע משום שהנתונים השתנו, אלא ששיטת רישום הנתונים השתנתה. לדבריו, ברצועת עזה פרסמו לאחרונה שתי רשימות - אחת של מספר ההרוגים הכולל, ואחת נוספת שכוללת רק את ההרוגים שזהותם אומתה.

לדבריו של חאק, משרד הבריאות של חמאס פרסם רשימה של 24,686 הרוגים שזהותם אומתה באופן רשמי. מדובר בחלק מסך כולל של 34,622 הרוגים ברצועה, שזהותם של רבים מהם טרם התבררה. רשימת הקורבנות המזוהים כוללת 7,797 ילדים, 4,959 נשים, 1,924 קשישים ו-10,006 גברים. הוא הבהיר גם כי תהליך הזיהוי בעזה של יתר הקורבנות נמשך כל העת. בארגון הבריאות העולמי הבהירו אתמול כי המספרים לא השתנו - וידוע כי עוד כעשרת אלפים בני אדם נהרגו, אולם ייתכן שרבים מהם בכלל קבורים עדיין תחת הריסות הבניינים ברצועה.

"צוותי האו"ם שנמצאים בשטח בעזה לא מסוגלים לאמת את הנתונים באופן עצמאי, בגלל המצב בשטח ומספר ההרוגים העצום", טען השבוע דובר מטעם האו"ם, בדברים שצוטטו גם ברשת פוקס. "לכן בכל הנתונים שבהם השתמש האו"ם מצוטט בבירור משרד הבריאות בעזה כמקור".

גורם ישראלי ששוחח עם פוקס אמר: "ישראל אמרה שוב ושוב שהמספרים שיוצאים מעזה ומהודהדים בידי סוכנויות האו"ם עוברים מניפולציות בידי חמאס. הנתונים לא מדויקים ולא משקפים את המציאות בשטח, אין אימות. מדובר בדברור של הודעות תעמולה של חמאס".

עוד אמר הגורם שישראל עדיין מחכה שהמשרד לתיאום עניינים הומניטריים יכיר בכך שהאירוע שבו נהרגו כ-100 אזרחים בבית חולים ברצועה נגרם בעקבות ירי רקטה לבית החולים שביצע ארגון טרור.

 

 

שר החוץ, ישראל כ"ץ, הגיב: "נס תחיית המתים בעזה. האו"ם מפחית 50% מאומדן הנשים והילדים ההרוגים בעזה וטוען שהסתמך על נתוני משרד הבריאות של חמאס. מי שמסתמך על נתונים שקריים של ארגון טרור כדי להעליל עלילות דם על ישראל, הוא אנטישמי ותומך טרור. גוטרש, תתפטר!".