מחלקת המדינה של ארה"ב הגישה דוח לקונגרס שהתייחס לשימוש של ישראל בנשק אמריקני וחלקיו פורסמו הלילה (בין שישי לשבת, שעון ישראל). בדוח צוין כי "ייתכן והיו מקרים של שימוש באופן שאינו תואם את החוק הבין-לאומי".

עוד נכתב כי ארה"ב סומכת על ההתחייבויות הישראליות ולפיהן השימוש בנשק האמריקני מתבצע בהתאם לחוק. בהמשך הוסיפו כי אין מידע על מקרים ספציפיים שבהם החוק הופר - אך בחינת ההתנהלות עודנה נמשכת.

"בהתחשב באופי הלחימה בעזה, שבה חמאס מבקש להשתמש באזרחים כמגן מול ישראל והמחסור באנשי שטח שיוכלו לבחון את ההתנהלות – קשה להעריך אותה או להגיע לממצאים חד-משמעיים על אירועים ספציפיים".

הדוח אומנם ביקורתי, אך לא מנחה על שינוי במדיניות האמריקנית

הדוח מתייחס לתקופה בין 7 באוקטובר עד סוף אפריל והוא אומנם ביקורתי, אך הוא לא מנחה על שינוי במדיניות. זאת, על אף איומו של הנשיא ביידן השבוע ולפיו אם יורחב המבצע ברפיח ארה"ב לא תספק לישראל תחמושת.

בדוח גם נטען כי ישראל "לא שיתפה פעולה באופן מלא" עם הבדיקה שנעשתה בידי הממשל האמריקני בחודשים שלאחר 7 באוקטובר. עם זאת, צוין כי "חלה התקדמות משמעותית בנושא" בתקופה האחרונה.

סוגיה נוספת אליו התייחס הדוח הוא העברת הסיוע ההומניטרי לרצועה. ההערכה האמריקנית שהובאה בו היא "שהממשל בישראל לא אוסר או מגביל העברת או שליחת ציוד הומניטרי לעזה".