המחאות הפרו-פלסטיניות באוניברסיטאות בארה"ב עדיין נמשכות, בעוצמה והיקף אלימות גבוה, גם שבועות ארוכים לאחר שנדמה היה שהמגמה הזאת הסתיימה, עם סוף שנת הלימודים. הלילה (בין רביעי לחמישי) פשטו עשרות פורעים פרו-פלסטיניים על בניין שירותי הסטודנטים באוניברסיטת קליפורניה, גרמו נזק והרס גדולים והביאו את נשיאת האוניברסיטה להסתגר בלשכתה.

הפגנה פרו-פלסטינית באוניברסיטת קליפורניה (צילום: AP)
הפגנה פרו-פלסטינית באוניברסיטת קליפורניה | צילום: AP

קבוצה של כ-100-50 מפגינים התבצרו במבנה, ריססו גרפיטי, ניפצו חלונות וגרמו נזק רב, כך מסר דובר האוניברסיטה אריק הולינס. בתגובה, הנהלת האוניברסיטה קראה לכל העובדים שנכחו בבניין, בדגש על הקומות הגבוהות שלו, להסתגר בחדרים ולא לצאת – מחשש לפגיעה בהם.

 

 

תיעוד שפורסם ברשתות החברתיות מראה כי המפגינים השתמשו ברהיטים וחפצים כבדים כדי לחסום את דרכי הגישה. כלי תקשורת מקומיים דיווחו שהאוניברסיטה פנתה למשטרה במטרה לפנות את המתפרעים. עשרות המפגינים מוחים נגד האיסור של האוניברסיטה לקיים מאהל מחאה פרו-פלסטיני, כפי שנראה ברבים מהקמפוסים במדינה.

 

 

ביום שני השבוע נעצרו 27 מפגינים פרו-פלסטיניים באוניברסיטת UCLA הסמוכה – לאחר שהמשטרה המקומית התערבה בהפגנות שהתנהלו שם. לפחות שישה עובדי צוות של אוניברסיטת מדינת קליפורניה נפצעו בעימותים, כולל אדם אחד שסבל מפגיעת ראש. רק היום בשעות הבוקר (שעון ישראל) נטשו המפגינים את הקמפוס.

תיעוד: ציונים מסולקים מהמטרו בניו יורק

"ימים אפלים", כתב משתמש ישראלי ברשת X על תיעוד מקומם שבו נראית אנטישמיות מובהקת. "הרם את ידך אם אתה ציוני, זה הסיכוי שלך לרדת מהרכבת", נשמע קול בתיעוד שבו נראים בני אדם רבים המזדהים כמפגינים פרו-פלסטינים.

 

 

התיעוד צולם ביום שני במטרו בניו יורק, ונראים רבים החובשים כאפיות. "מה שנשמע ברכבת התחתית בניו יורק ביום שני הוא כבר לא עניין של חופש ביטוי", נכתב באתר ABC7NY, שדיווח על התקרית. התיעוד המקומם שותף ופורסם על ידי משתמשים רבים ברשת X.

על פי הדיווח בכלי התקשורת, האמירות האנטישמיות הושמעו דקות בודדות לפני שהרכבת עצרה בתחנת כיכר טיימס בניו יורק. עוד דווח כי הוגשה תלונה למשטרת ניו יורק, וכעת נעשים מאמצים לזהות את רעולי הפנים שהופיעו בתיעוד.

לפני יומיים הושחתה בניו יורק חזית הבניין שבו מתגוררת אן פסטרנק היהודייה, מנהלת מוזיאון ברוקלין. בנוסף לביתה של פסטרנק, הושחתו ובוצעו מעשי ונדליזם בחזיתות הבתים של עוד כמה חברי הנהלה יהודים של המוזיאון. בין השאר נכתב בצבע אדום כי מנהלי המוזיאון הם "ציונים אנשי תנועת העליונות הלבנה".

עוד צוירו על קירות הבתים ידיים אדומות, במחאה על המלחמה בעזה, וכן משולשים אדומים הפוכים, שהפכו להיות סמל של סרטוני התעמולה של ארגון הטרור חמאס לפגיעה בחיילי צה"ל במלחמה. המשולש האדום הפך בחודשי המלחמה לסמל לקריאה לפגיעה בישראלים ויהודים והופיע באירועים אנטישמיים במדינות רבות ברחבי העולם.

 

 

ראש עיריית ניו יורק אריק אדאמס צייץ בתגובה על אירועי הוונדליזם: "זה פשע, זו אנטישמיות גלויה ובלתי מתקבלת על הדעת". אדאמס נחשב לתומך מובהק של ישראל ופעמים רבות אמר כי סיום המלחמה בעזה מותנה בראש ובראשונה בשחרור כל החטופים. "לעולם לא נגלה סובלנות כלפי המעשים האלה", הוסיף.