133 סטודנטים ישראלים שלומדים באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, שלחו אמש (שלישי) מכתב לנשיאה מינוש שפיק, ובו הביעו את החשש לשהות בקמפוס נוכח המחאות הפרו-פלסטיניות הגואות. במכתבם דרשו הסטודנטים מהנשיאה לנקוט פעולה קונקרטית על מנת להבטיח את ביטחונם באוניברסיטה.

מפגינים פרו-פלסטינים באוניברסיטת קולומביה (צילום: רויטרס)
הפגנה פרו-פלסטינית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק | צילום: רויטרס

הסטודנטים כתבו: "ברצוננו להביע את דאגותינו הדחופות לבטיחותנו ולרווחתנו בקמפוס. מאז 7 באוקטובר, הקמפוס שלנו הפך למקום עוין". בדבריהם, אמרו הסטודנטים הישראלים כי הם חוששים להגיע לשיעורים, מרגישים מאוימים וחוששים שחלק מסגל האוניברסיטה עלול להתייחס אליהם באופן מפלה. "אנו קוראים לך להקשיב לדאגותינו ולנקוט פעולה מיידית כדי להבטיח את בטיחותנו לפני שיהיה מאוחר מדי", דרשו הסטודנטים כמה פעמים לאורך המכתב.

עוד נכתב מטעם הסטודנטים כי המחאות והקריאות מצד המפגינים הפרו-פלסטינים הפכו לאישיות: "כחיילים משוחררים ששירתו בצבא הישראלי ואף חזרו לשרת במילואים לאחר 7 באוקטובר, אנו יודעים שמדובר בקריאות אלימות ישירות נגדנו. אנחנו החיילים, אנחנו המטרות - אבל אנחנו גם סטודנטים של אוניברסיטת קולומביה".

שער הניו יורק פוסט עקב אירועי האנטישמיות בקמפוסים (צילום: new york post)
שער הניו יורק פוסט אחרי ההפגנות באוניברסיטאות | צילום: new york post

בשיחה עם חדשות 12 אמר יוזם המכתב: "המייל לא נענה בתשובה. אנחנו כולנו מפחדים ללכת בקמפוס ואין אף אחד שמסכים לדבר איתנו. האוניברסיטה ממוקמת בניו יורק וככל שגורמים חיצוניים מצטרפים להפגנות ומורשים להיכנס לקמפוס, כמו העיתונאי העזתי מועתז עזאיזה שצילם ותיעד את טבח 7.10 - הסטודנטים הישראלים בסכנה מוחשית".

מינוש שפיק, נשיאת אוניברסיטת קולומביה, הודיעה על משא ומתן עם הפורעים הפרו-פלסטיניים לפינוי המאחז שלהם בקמפוס. הוצב למו"מ דדליין עד 00:00 (07:00 שעון ישראל), והיא הודיעה כי "יישקלו דרכים חלופיות" לפנות את השטח אם המו"מ ייכשל. מחוץ לקמפוס: שוטרי משטרת ניו יורק.

עומר לובטון, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת קולומביה הוסיף: "יש תנועה של המפגינים שמפרקים את האוהלים, אבל לא ברור אם יתפנו או יזוזו למקום אחר כמו שכבר עשו". עוד אמר כי הדד-ליין שהציבה הנשיאה לפתרון המחלוקת הוארך עד השעה 8:00 בבוקר.

ראש ה-FBI החדש ריי (צילום: CNN)
כריסטופר ריי, ראש ה- FBI | צילום: CNN

גם ראש ה-FBI כריסטופר ריי התייחס להפגנות בריאיון ברשת NBC: "מתמקדים בעבודה מול רשויות אכיפת החוק הממלכתיות והמקומיות ורשויות אכיפת החוק בקמפוסים, כדי לנסות למנוע אלימות על רקע אנטישמי נגד הקהילה היהודית". עוד הדגיש כי "ה-FBI לא עוקב אחר הפגנות, אך הוא חולק מידע מודיעיני לגבי איומים ספציפיים עם רשויות אכיפת החוק במדינה".

אוניברסיטת קולומביה הפכה למעוז מחאות פרו-פלסטיניות בשבוע האחרון. הרב אלי בוכלר מהאוניברסיטה שלח הודעת וואטסאפ ליותר מ-290 סטודנטים יהודים, והמליץ ​​להם לשוב לבתיהם עד שיהיה בטוח עבורם לחזור לקמפוס. "אירועי הימים האחרונים באוניברסיטה הם נוראיים וטראגיים", כתב. "הנהלת האוניברסיטה ומשטרת ניו יורק לא יכולים להבטיח את שלומכם בקמפוס כסטודנטים יהודיים מול האנטישמיות והאנרכיה הקיצונית".

מפגינים פרו-פלסטינים באוניברסיטת קולומביה (צילום: רויטרס)
הפגנה פרו-פלסטינית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק | צילום: רויטרס

גל ההפגנות הנוכחי החל אחרי שבשבוע שעבר נשיאת קולומביה העידה בקונגרס, והסטודנטים שלא אהבו את דבריה הודיעו שהם מקימים מחנה בלב השטח. בתגובה, נשיאת קולומביה הודיעה שהיא מאפשרת לשוטרים להיכנס למתחם ולהתחיל בפינויים, לראשונה מאז ההפגנות נגד מלחמת ויאטנם ב1968. למעלה ממאה נעצרו והיו גם סטודנטים שהושעו - אבל זה רק יצר מחאה נרחבת יותר גם בקמפוסים נוספים.

לאחר תחילת הפינויים האלו, הנשיאה שפיק הודיעה אמש על משא ומתן עם הפורעים הפרו-פלסטיניים לפינוי מאחז האוהלים שהקימו. הוצב למו"מ דדליין עד 00:00 (07:00 שעון ישראל), והיא הודיעה כי "יישקלו דרכים חלופיות" לפנות את השטח אם המו"מ ייכשל.