ההחלטה - והסיקור: הדרמה בבית הדין בהאג, בצל הכרזתו של קארים חאן, התובע הכללי כי הוא ביקש להוציא צווי מעצר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט, לצד מנהיגי חמאס - מסוקרת בהרחבה גם בתקשורת בעולם הערבי. N12 עם הכותרות והפרשנויות.

אל-קודס אל-ערבי: "לאחר שביקשו צו מעצר לנתניהו וגלנט - ישראל המומה ומבולבלת"

בעיתון הבין-ערבי אל-קודס אל-ערבי כתבו כי מאז אתמול אחר הצוהריים ישראל נמצאת במצב של "תדהמה", בשל הבקשות למעצר נתניהו וגלנט שהוגשו בידי התובע של בית הדין הפלילי הבין-לאומי, לצד לשלושה מנהיגי חמאס. "זה נראה כמו יען שטומן את ראשו בחול שמאשים את כל העולם ולא רואה מה הוא ביצע במהלך מלחמה אכזרית בעזה זה שמונה חודשים", הוסיפו בעיתון, "הפוליטיקאים רצים קדימה ואומרים שהם ממשיכים".

אל-קודס אל-ערבי
הכתבה באל-קודס אל-ערבי

אל-ערביה: "אף אחד לא מעל החוק.. בית הדין הבינלאומי מבקש צו מעצר נגד נתניהו"

בערוץ אל-ערביה הסעודי ציינו כי "בעקבות ביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, בית הדין הפלילי הבין-לאומי ביקש צו מעצר לראש הממשלה הישראלית בנימין נתניהו. התובע של בית המשפט, קארים חאן הסביר כי יש יסוד סביר להניח שראש ממשלת ישראל נושא באחריות פלילית לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. הוא גם ביקש להוציא צו מעצר נגד שר הביטחון הישראלי יואב גלנט באשמת ביצוע פשעי מלחמה".

אל-ערביה: "אף אחד לא מעל החוק"
"אף אחד לא מעל החוק", אל-ערביה

א-שרק אל-אוסט: "בית הדין הפלילי הבינלאומי הוציא צווי מעצר לנתניהו, גלנט, סינוואר, הנייה ודף"

בעיתון א-שרק אל-אוסט הסעודי התייחסו לתגובות מצד בכירים בישראל וחמאס על ההחלטה של התובע בהאג. "גורמים ישראליים תקפו את הבקשה שהגיש התובע בבית הדין הפלילי הבין-לאומי להוצאת צווי מעצר נגד נתניהו וגלנט. נתניהו הגדיר זאת כ'שערורייה'".

א-שרק אל-אוסט: "בית הדין הפלילי הבינלאומי הוציא צו
הכתבה בעיתון א-שרק אל-אוסט

בעיתון ציטטו את בכיר חמאס סאמי אבו זהרי באומרו כי "החלטת בית הדין הפלילי הבין לבקש הוצאת צו מעצר נגד שלושה מנהיגי התנועה הפלסטינית "משווה את הקורבן לתליין. החלטת בית המשפט מעודדת את ישראל להמשיך ב'מלחמת ההשמדה' שלה", לדבריו.

ערוץ א-שרק: "בית הדין הבין-לאומי מבקש להוציא צווי מעצר למנהיגים מישראל ומחמאס.. מה הלאה?"

הערוץ א-שרק הסעודי התייחס להליך והבהיר: "אין מועד להכרעה של השופטים בסוגיית הוצאת צווי המעצר. במקרים קודמים זה לקח להם בין חודש לכמה חודשים. אם השופטים יסכימו שיש 'סיבות סבירות' להאמין שבוצעו פשעי מלחמה או פשעים נגד האנושות, הם יוציאו צו מעצר".

"על הצו לכלול את שם האדם ואת הפשעים הספציפיים שמיוחסים לו - ולציין את העובדות שמהוות לכאורה את הבסיס של הפשעים", הוסיפו. "השופטים יכולים לתקן בקשות צו מעצר ולאשר רק חלקים ממה שהתובע מבקש. ניתן גם לתקן ולעדכן מאוחר יותר".

אל-ג'זירה: מה הסיכוי ליישם צווים של בית הדין הבינלאומי למעצר בכירים ישראלים?

בערוץ אל-ג'זירה הקטארי שנחשב לשופר של חמאס טענו: "ישראל רואה בהוצאת צווי מעצר בידי בית הדין הפלילי הבין-לאומי נגד בכירים בשל המלחמה בעזה כאיום חמור החורג מלחץ פוליטי והמחלוקות".

אל-ג'זירה: "מה הסיכוי ליישם צווים למעצר ישראלים?"
"איום חמור החורג מלחץ פוליטי והמחלוקות", אל-ג'זירה

"על פי דיווח ששודר באל-ג'זירה, ההחלטה צפויה להינתן תחילה בצורה של החלטה שיפוטית מנומקת, ולאחר מכן יפנה בית המשפט למדינות החברות ולעיתים גם למועצת הביטחון כדי שיעזרו ליישם אותו", הוסיפו.

אל-מיאדין: התובע הפלילי הבינלאומי מבקש להוציא צווי מעצר נגד נתניהו וגלנט - באשמת ביצוע פשעי מלחמה

ערוץ אל-מיאדין הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה פירט את רשימת האישומים שהופנו נגד נתניהו וגלנט וכתב כי אספת המדינות החברות בבית הדין הפלילי הבינלאומי יצאו נגד "הניסיונות לערער את עצמאותו של בית המשפט בחקירתו על המצב", והוסיפו: "כמה מההצהרות האחרונות בנוגע לחקירת בית המשפט מהוות איום. קוראים לכל המדינות לכבד את עצמאות בית המשפט ללא משוא פנים".

אל-מיאדין: "התובע הפלילי הבינלאומי מבקש להוציא צוו
ערוץ אל-מיאדין הלבנוני

תגובת דיפלומטים ערבים בכירים

דובר משרד החוץ הקטארי התייחס במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום להצהרת התובע בהאג ואמר: "אין להקדים את המאוחר. כשתצא החלטה מבית הדין הבין-לאומי, קטאר תקבע את עמדתה. מגנים את הפגיעה באזרחים ומחויבים לתמיכה בדין הבין-לאומי, באופן מלא. מוקדם לדבר על צעדים ישירים לגבי צווי המעצר".

שר החוץ הירדני איימן א-ספדי הדגיש מצידו: "אין מדינה שהיא מעל החוק ואף אחד לא נמצא מעליו. על הקהילה הבין-לאומות כולה לכבד את המוסדות שהוקמו כדי ליישם את הצדק. נמתין לראות לאן יוביל המהלך, אך עמדתנו ברורה - יש לאכוף את החוק על כולם ועל כל פשעי המלחמה שמבוצעים אם יוכחו מבחינה משפטית".