פסגת ה-G7 השנתית שהתקיימה בסוף השבוע בפוליה שבאיטליה חשפה מתיחות בין המנהיגים הבכירים בעולם. לצד החיוכים והתמונות המשותפות, ההכרזות בנוגע לאוקראינה ותחומים רבים נוספים, צף סיפור אחד שהדגים את הפערים הגדולים בין המנהיגים השונים. במוקד המתיחות: ראש ממשלת איטליה, ג'ורג'ה מלוני, מארחת הפסגה – ונשיא צרפת עמנואל מקרון.

ניכר כי רובם ככולם של שבעת המנהיגים הבכירים שהגיעו לפסגה הגיעו כברווזים צולעים בזירה הפוליטית המקומית במדינותיהם. מלוני היא אולי היחידה שלא סובלת מהיעדר תמיכה כה גדולה מבית, לאחר שזכתה בתוצאות טובות בבחירות לפרלמנט האירופי. לעומתה, נשיא צרפת מקרון, נשיא ארה"ב ביידן, ראש ממשלת בריטניה סונאק, ראש ממשלת קנדה טרודו, ראש ממשלת יפן קישידה וגם קנצלר גרמניה שולץ סובלים משיעור גבוה של חוסר שביעות רצון מתפקודם וסקרים מאוד לא מחמיאים.

כלי תקשורת באיטליה דיווחו במהלך סוף השבוע כי מלוני, מקרון וביידן עמדו במרכזה של מתיחות גדולה בליבה של פסגת ה-G7, ובייחוד מלוני ומקרון. על פי הדיווחים, מלוני, אשת ימין שמרנית, דרשה למחוק מההצהרה המשותפת של מנהיגי ה-G7 את המילים "חוקי ובטוח" בנוגע לייחס להפלות. דווח כי ביידן ומקרון, שניים מהמנהיגים שמייצגים את הקו הליברלי ביותר מבין המנהיגים, התעקשו שלא לשנות את הניסוח שנכתב בפסגה בשנה שעברה ביפן.

מנהיגי ה-G7 ומנהיגים אורחים שהשתתפו בפסגה באיטליה (צילום: רויטרס)
מנהיגי ה-G7 ומנהיגים אורחים שהשתתפו בפסגה באיטליה | צילום: רויטרס

ככל הנראה, מקרון ואנשי הצוות שלו הם אלה שהדליפו את הסיפור לתקשורת באיטליה. בסביבתה של מלוני מיהרו להכחיש שהיא דרשה למחוק את הניסוח הזה, והיא עצמה טענה שכל הסיפור סביב סוגיית ההפלות בפסגה באיטליה "הוצא מהקשרו ונופח מעבר לכל פרופורציה".

מלוני מובילה באיטליה ממשלה ימנית ושמרנית, אך היא מעולם לא הביעה באופן פומבי וישיר את רצונה לפגוע בזכות הנשים להפלות באיטליה. יחד עם זאת, כמה משותפיה הקואליציוניים כן עשו זאת. בעוד שבמדיניות החוץ שלה ניכר כי מלוני, שבמהלך קמפיין הבחירות שלה הוגדרה כימין קיצוני, עברה תהליך של התמתנות, עם תמיכה גדולה במדיניות האיחוד האירופי והתנגדות לרוסיה של פוטין – בכל הקשור למדיניות הפנים שלה היא ממשיכה לקדם מדיניות ימין מובהקת, בין השאר בתחום התקשורת והתרבות.

מלוני לא מסתירה את היעדר החיבה שלה למקרון

 

 

בסביבתה של מלוני זעמו על מקרון שהפיץ את סיפור סוגיית ההפלות, והיא טענה כי הוא מנצל את הבמה של פסגת ה-G7 כדי לקדם את קמפיין הבחירות שלו בצרפת. לאחר המפלה הקשה בצרפת בבחירות לפרלמנט האירופי בשבוע שעבר, הורה מקרון על פיזור הפרלמנט וקיום בחירות בזק ב-30 ביוני וב-7 ביולי. על פי כל הסקרים, מפלגתו צפויה לנחול תבוסה נוספת, והיא מדורגת רק במקום השלישי – הרבה אחרי מפלגת הימין הקיצוני של מרין לה פן.

מלוני שמחה לפגוש את ביידן

 

 

עדות טובה לדם הרע שזורם בין מלוני ומקרון ניתן היה לראות מול המצלמות במהלך קבלת הפנים של פסגת ה-G7, עם שפת הגוף חסרת החיבה ושביעות הרצון שהפגינה ראש ממשלת איטליה כאשר פגשה בנשיא צרפת שנישק את ידה. לעומת זאת, ניכר כי שפת הגוף של מלוני בפגישה עם ביידן הייתה אחרת לגמרי, שם היא נראתה מחויכת ושמחה, ואפילו סיפרה בדיחה באנגלית, כשאמרה לו: "אתה לא צריך לתת לאישה לחכות כל כך הרבה זמן".