מחר תחגוג איטליה את יום השנה לשחרור איטליה המכונה גם "יום השחרור". מדובר בחגיגות ענק שמושכות אליהן מיליוני מבקרים מאיטליה ומחוצה לה, כשיום זה מציין את סיום הכיבוש הנאצי והשלטון הפשיסטי במהלך מלחמת העולם השנייה.

עם זאת, השנה החגיגות צפויות להיות שונות בהרבה בעקבות התרעות חמורות על מקרי אלימות ואנטישמיות, כשצלבי קרס וכתובות נאציות-פשיסטיות החלו להתפשט ברחבי המדינה בקצב גבוה במיוחד בימים האחרונים. ישנן סיבות רבות למתח ב-25 באפריל: החל מצירוף המקרים שבין הנצחת הקהילה היהודית באזור שער פורטה סן פאולו ברומא לבין ההפגנות של תנועות פרו-פלסטיניות שמתוכננות למחר ב-8 בבוקר בעיר הבירה. 

כבר אתמול הופיעו דגלי המשטרה העירונית האוסרים על חניית כלי רכב, אפילו קרוב לפירמידת פירמידת קסטיוס העתיקה. מהיום בצהריים בשעה 14:00 האזור ייסגר לטובת תהלוכה של האגודה הלאומית של הפרטיזנים (ANPI) ותעבור באתרים סמליים של ההתנגדות הרומית. הכיכר תיסגר למעבר ותישמר גם לאירועי ה-25 באפריל, כאשר המשתתפים יחולקו על ידי רצועות ביטחון של המשטרה וכוחות הביטחון, כדי להבטיח שחברי הבריגדה היהודית (שצפויים להשתתף בצעדה אחרי שלא הפגינו עם ה-ANPI במשך שנים) לא יצטלבו עם קולקטיבים של סטודנטים וצעירים פרו-פלסטיניים עם דגלי פלסטין שיגיעו גם הם למקום כדי למחות.

שוטרים מול מחאה פרו פלסטינית רומא (צילום: Stefano Montesi - Corbis, getty images)
מחאות אנטי-ישראליות מתוכננות להתקיים מחר | צילום: Stefano Montesi - Corbis, getty images

היום התנהלה פגישה במטה המשטרה ברומא כדי לסכם את הסדרי הביטחון לאירועים שיתקיימו מחר, אך גם למחרתיים, כדי למנוע את הסיכון של תקיפות אנטישמיות. המקומות המשמשים בדרך כלל את הפעילים הקיצוניים מהימין והשמאל להשארת הודעות, כוללים את דרך אניבלדי מול הקולוסיאום. תשומת לב מיוחדת מוקדשת גם לאזור הגטו היהודי, שנפגע בחודשים האחרונים מכרזות וכתובות אנטישמיות. עם זאת, למרות האזהרות וההכנות, במשטרה המקומית מדגישים כי ייתכנו פערים ביטחוניים, וכי יש להיזהר ולהישמע להוראות מחשש לפיגועי טרור באזורים המזוהים עם הקהילות היהודיות ברומא.

רומא קולוסיאום משטרה איטליה (צילום: starmaro, shutterstock)
המשטרה תתפרס בכל רחבי העיר ותתוגבר בכל רחבי איטליה | צילום: starmaro, shutterstock

עם זאת, נוכחות המשטרה עדיין תהיה מסיבית, אפילו במהלך התהלוכה לפורטה סן פאולו, כמו גם זו במזרח רומא. בנוסף ליעדים רגישים גם מוסדות ממשלתיים ומבני השגרירויות של ישראל, איראן, רוסיה, ארצות הברית ובריטניה ומשרדי נציגויות פלסטיניות. כמו כן, יתקיימו גם בדיקות בכניסה לחנויות, רשתות מסחריות ובמרכולים, כמו גם באזורי תיירות עמוסים ובאזורים הומים.

חשוב להזכיר כי תיירים ישראלים המבקרים באיטליה במהלך יום השחרור האיטלקי צריכים להיות ערניים ולהימנע מהתקהלויות בכל רחבי המדינה. כבר בתחילת המלחמה פרסם המל"ל אזהרות מסע למדינות העולם ובהן גם איטליה, עם אזהרת מסע ברמה 2: "ישנה עלייה משמעותית בעוינות כלפי ישראלים ויהודים ברחבי העולם, במוקד: מחאות, הסתה ותקריות אנטישמיות. כמו כן, קיימת עלייה במוטיבציה של גורמי טרור לפגוע בישראלים/יהודים באשר הם. לאור זאת, מומלץ לשוהים במדינה לנקוט באמצעי זהירות מוגברים", נכתב באזהרת המל"ל.