ג'ון פינר, עוזרו של הנשיא ביידן וסגן היועץ לביטחון לאומי בארה"ב, אמר השבוע בחדרים סגורים כי בממשל האמריקני "מודעים לטעויות שלהם בתגובה למלחמה בעזה" וכי אין לו אמון שממשלת ישראל תעשה צעדים משמעותיים לעבר מדינה פלסטינית, כך מדווח הלילה (בין שישי לשבת) הניו-יורק טיימס, בהתבסס על הקלטה אותנטית שלו שהגיעה לידיו.

"אנחנו יודעים היטב שעשינו צעדים מוטעים בתגובה למשבר מאז 7 באוקטובר", אמר פינר בפגישתו במישיגן עם מנהיגים ערבים אמריקניים.

 "אנחנו צריכים לעשות דברים עבור ערב הסעודית, שיהיו מאוד לא פופולריים במדינה הזו ובקונגרס. האם ישראל תהיה מוכנה לנקוט בצעדים קשים שדרושים מהם, שהם צעדים משמעותיים עבור הפלסטינים בשאלת פתרון שתי המדינות? אני לא יודע אם התשובה לשאלה הזו חיובית. אין לי אמון בממשלת ישראל", הודה הבכיר האמריקני.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן

בידיעה בניו-יורק טיימס נכתב שדבריו של פיינר מגיעים לאחר "אזהרות חוזרות ונשנות מצד הממשל האמריקני לישראל לנקוט גישה כירורגית יותר בסכסוך", תוך שהם מתייחסים למספר ההרוגים הגבוה בצד הפלסטיני מתחילת המלחמה. נזכיר, כי ביום חמישי בלילה הנשיא ביידן בעצמו אמר לעיתונאים כי התגובה הישראלית בעזה הייתה "מוגזמת", כלשונו.

המצוקה הפוליטית של ביידן

ההקלטה של פיינר מהפגישה עשויה לספק הצצה לניסיונות של הממשל מאחורי הקלעים להעלות את אחוזי התמיכה בנשיא במישיגן, מדינה שנחשבת קריטית לניצחונו בבחירות בעוד 9 חודשים ובה אוכלוסייה ערבית גדולה, שעיקרה בדירבורן ובפרברי דטרויט. הסקרים בארה"ב מראים שהתמיכה בביידן שם נשחקה, ובני בריתו הזהירו אותו שהוא עלול לאבד בעקבות כך את השלטון.