9.2.24: ההסתבכות של ביידן - והניצחון של טראמפ בנבדה 

טראמפ ניצח בפריימריז הרפובליקניים בנבדה ללא כל תחרות וגרף 26 צירים במירוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית. לפי תחזיות CNN, הנשיא לשעבר גרף 98% מהקולות.

זה הניצחון השלישי של טראמפ ב-3 ההתמודדויות הראשונות במירוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית. ניקי היילי החליטה לא לגשת למירוץ בנבדה לאור סיכוייה הקלושים, אך לא חסכה לעצמה תקרית מביכה - בהצבעה חלופית וללא השלכות מעשיות, היא הפסידה בנבדה בהצבעה בה טראמפ אפילו לא השתתף. יותר מועמדים הצביעו "לאף אחד מהמועמדים", מאשר להיילי. היא תתמקד במירוץ החשוב בדרום קרולינה בסוף החודש.

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ אחרי הניצחון בנבדה | צילום: רויטרס

הניצחון של טראמפ מתוק במיוחד מאחר והוא מגיע שעות לאחר שפורסם בארה"ב דוח מיוחד שחשף את מצבו הקוגניטיבי הבעייתי של הנשיא ביידן. בדוח נכתב שביידן לא זכר את מועד מותו של בנו ופרטים בסיסיים לגבי עברו. הדוח גם המליץ לא להגיש כתב אישום נגד ביידן בגין השארת מסמכים מסווגים בביתו בדלוואר. 

הנשיא כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת במטרה להפריך את השמועות ולהגיב לממצאי הדוח, אך גם היא מיהרה להסתבך. ביידן כינה את נשיא מצרים א-סיסי "נשיא מקסיקו", מה שהצטרף לשורה של תקריות מביכות השבוע, בהן התבלבל בשמותיהם של קאנצלר גרמניה ונשיא צרפת.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן במהלך ביקורו בישראל (צילום: רויטרס)
הדוח שסיבך את ביידן | צילום: רויטרס


24.1.24: ניצחון שני לטראמפ בניו-המפשייר

הנשיא לשעבר טראמפ ניצח ברוב קולות את ניקי היילי בפריימריז הרפובליקנים בניו-המפשייר. טראמפ זכה ב-54% מהקולות, לעומת 43% להם זכתה היילי, ועשה צעד נוסף לעבר ראשות המפלגה. ניו-המפשייר מחלקת את הצירים שלה באופן יחסי לפי תוצאות הבחירות, כך שטראמפ זכה ב-13 צירים, והיילי ב-9 צירים. 

ההפסד של היילי מהווה עבורה מכה כואבת, שכן היא קיוותה להפתיע בניו-המפשייר לאור נסיקתה בסקרים בשבועות האחרונים. כעת, היא תתמקד בפריימריז בדרום קרולינה עוד חודש, שם היא מקווה לרשום את הניצחון הראשון שלה ולחזור למירוץ.

"זה ערב שלא אשכח. זה לילה רע מאוד להיילי, מי זו המתחזה הזו", הטיח טראמפ בהיילי בנאום הניצחון שלו בניו-המפשייר, ותקף גם את ביידן: "מי לא יכול לנצח את ביידן? הוא לא יכול לחבר שני משפטים ביחד". 

 

דונאלד טראמפ מברך את תומכיו לאחר ניצחון בפריימריז (צילום: Danielle Parhizkaran/The Boston Globe via Getty Images)
טראמפ בנאום ניצחון בניו-המפשייר, תקף את היילי וביידן | צילום: Danielle Parhizkaran/The Boston Globe via Getty Images

במקביל, גם הנשיא המכהן ג'ו ביידן ניצח בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית בניו המפשייר, כצפוי. בזכייתו, הנשיא המכהן גבר על שני מועמדים - דין פיליפס, נציג בית הנבחרים מטעם מינסוטה והסופרת והפעילה הפוליטית מריאן וויליאמסון. 


21.1.24: לאחר התוצאות המאכזבות והצניחה בסקרים: דסנטיס פורש ממהמרוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית

מושל פלורידה רון דסנטיס החליט על עצירת הקמפיין ופרישה מהמירוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית. כשהכריז על מועמדותו רבים ראו בדסנטיס כיריב המשמעותי ביותר של טראמפ, והסקרים הראשונים חזו קרב צמוד ביניהם, אך בשבועות האחרונים התרסק דסנטיס בסקרים, והפסיד לטראמפ בפער של 30% במירוץ הראשון באיווה.

פרישתו של דסנטיס, יומיים בלבד לפני פתיחת הקלפיות בניו-המפשייר, משאירה במירוץ רק את טראמפ וניקי היילי. פרישתו עשויה לסייע להיילי, מאחר ומצביעים רפובליקניים שמסתייגים מטראמפ עשויים ושהצביעו עד כה לדסנטיס, עשויים לעבור למחנה של שגרירת ארה"ב באו"ם לשעבר.

 

רון דסנטיס (צילום: AP)
דסנטיס הודיע על פרישתו | צילום: AP
רון דסנטיס וטראמפ (צילום: AP)
רון דסנטיס וטראמפ | צילום: AP

בהודעה על פרישתו, הביע דסנטיס תמיכה במועמדותו של טראמפ, ותקף את היילי. "בעוד שהיו לי חילוקי דעות עם דונלד טראמפ, הוא עדיף על הנשיא המכהן ביידן. זה ברור. יש לו את התמיכה שלי כי אנחנו לא יכולים לחזור לגווארדיה הרפובליקנית הישנה של פעם ולמה שניקי היילי מייצגת", אמר דסנטיס בסרטון ברשת X.

הוא הוסיף: "ניכר שרוב הבוחרים הרפובליקנים רוצים לתת לטראמפ עוד הזדמנות. חתמתי על הצהרה שאתמוך בכל מועמד רפובליקני, וכך אעשה. לו היה משהו שאני יכול לעשות כדי להביא לתוצאה חיובית, יותר עצירות קמפיין, יותר ראיונות, הייתי עושה את זה, אבל אני לא יכול לבקש מהתומכים שלנו לתת מזמנם ולתרום מהמשאבים שלהם אם אין לנו דרך ברורה לניצחון".

 

 


16.1.24: יריית הפתיחה: ניצחון מוחץ לטראמפ באיווה

דונלד טראמפ זכה ברוב גדול של הקולות באיווה, המדינה הראשונה שקיימה את הפריימריז הרפובליקנים. מדובר בניצחון הגדול ביותר בהיסטוריה של הפריימריז הרפובליקניים במדינה. איווה היא אמנם מדינה קטנה וניצחון בה לא מעניק כמות צירים משמעותית, אך מאחר והיא המדינה הראשונה שמוכרעת יש לה חשיבות גדולה להמשך המירוץ.

טראמפ זכה ב-51% מקולות הבוחרים באיווה, והוביל בפער עצום על רון דסנטיס שהגיע למקום השני עם 21%. ניקי היילי רשמה ערב מאכזב במיוחד וזכתה ל-19% מהקולות, וויווק רמאסוואמי קיבל 8% מהקולות והודיע על פרישתו מהמרוץ. איווה מחלקת את הצירים שלה באופן יחסי לפי תוצאות הבחירות, כך שטראמפ זכה ב-20 צירים, דסנטיס ב-9 צירים, והיילי ב-8 צירים. 

"הלילה הגדול עומד להיות בנובמבר, כשניקח את המדינה שלנו בחזרה. זה הניצחון הגדול ביותר", אמר הנשיא לשעבר בנאום הניצחון. "ביידן הוא הנשיא הגרוע ביותר בהיסטוריה. אם הייתי נשיא ישראל לא הייתה מותקפת והמצב באוקראינה היה שונה, אנחנו נפתור דברים במהירות".

 

טראמפ במדינת איווה (צילום: AP)
טראמפ באיווה, הניצחון הגדול ביותר אי פעם | צילום: AP

15.1.24 - רגע לפני פתיחת המירוץ - הסקרים חוזים לטראמפ ניצחון סוחף

לקראת פתיחת מרוץ הפריימריז הרפוליקנים, הנשיא לשעבר טראמפ הוא הפייבוריט הבלתי מעורער לסחוף אחריו את המפלגה הרפובליקנית ולזכות במועמדות הנחשקת לנשיאות. הוא זוכה לפופולריות עצומה בקרב קהל הבוחרים הרפובליקני, וגם ההפסד לביידן בבחירות לנשיאות ב-2020 לא הצליח לערער את מעמדו במפלגה. 

חוץ מטראמפ, שזוכה לתמיכה של כ-63% מהרפובליקנים לפי אתר "538" שמרכז את הסקרים בארה"ב, 3 מועמדים נוספים ינסו לזכות בראשות המפלגה: הבכירים מביניהם הם ניקי היילי ורון דסנטיס, שזוכים לכ-12% תמיכה כל אחד, ואליהם מצטרפים גם מושל ארקנסו לשעבר אסא הצ'ינסון (1% תמיכה).


12.1.24: איך עובדת השיטה ומה לוח הזמנים: N12 מסבירים

בפריימריז מתמודדים המועמדים הרפובליקנים ב-50 מדינות ו-5 טריטוריות אמריקניות, בשאיפה לזכות ב-1,215 מתוך 2,429 צירים. לכל מדינה וטריטוריה מספר צירים שונה בהתאם לגודלה ושיעור התמיכה לה זוכה המפלגה הרפובליקנית בה, וגם חוקי בחירות מעט שונים. המתמודדים יצטרכו לצבור צירים בבחירות במדינות השונות באמצעות זכייה בקולות הבוחרים.

הבחירות במדינות השונות לא מתקיימות באותו הזמן, ומסע הבחירות לראשות המפלגה הרפובליקנית יסתיים ב-18 ביולי במילווקי. המירוץ החל הלילה באיווה וימשיך לאחר מכן במדינות השונות, כשאחד התאריכים המשמעותיים ביותר בו הוא ה-5 במרץ, המכונה "Super Tuesday", שם 15 מדינות עורכות את הבחירות באותו הזמן ומכריעות 36% מהקולות.

בצד השני של המפה הפוליטית, הפריימריז במפלגה הדמוקרטית מתקיימים על הנייר בלבד, ואין תרחיש אחר מלבד ניצחון של הנשיא המכהן ביידן. אף דמות פוליטית רצינית לא קראה תיגר על הנשיא, והוא צפוי לגבור ללא קושי על שני מועמדים זוטרים ולא מוכרים שכן החליטו להתמודד מולו: חבר בית הנבחרים דין פיליפס והסופרת מריאן וויליאמסון, שידועה גם כ"יועצת הרוחנית" של אופרה ווינפרי.

לאחר ששתי המפלגות ייבחרו את המועמדים שלהן, יתחיל מירוץ הבחירות לנשיאות. בספטמבר ובאוקטובר יתקיימו שלושה עימותים בשידור חי בין המועמדים. ב-5 בנובמבר, עוד פחות משנה, יתקיימו הבחירות לנשיאות, והנשיא הנבחר יושבע ב-7 בינואר.