מהומה גדולה התרחשה הלילה (בין שני לשלישי) בחסידות חב"ד בברוקלין – עם פעילות משטרתית נרחבת ולפחות עשרה עצורים מקרב בני הישיבה הצעירים שהתפרעו ונהגו באלימות ובוונדליזם. תיעודים רבים שנפוצו מהזירה מלמדים על עימות גדול שפרץ בין הגורמים במקום, וכל זאת על רקע ניסיון של המשטרה לסתום מנהרה שנחפרה מתחת למבני הישיבה. בתמונות ובסרטונים שפורסמו מהמקום ניתן לראות היקף חפירות נרחב מתחת לקרקע – שככל הנראה בוצעו במשך שנים הרחק מעיני הרשויות בניו יורק.

  

 בחודש דצמבר נחשפה מערכת מנהרות שנחפרה מתחת למוסדות ישיבת תומכי תמימים ליובאבוויטש – הידועה גם כמרכז חב"ד 770 המפורסם בניו יורק. המנהרות נחשפו על ידי בעלי הבניין שבו נמצאת החסידות, במהלך עבודות להתקנת צנרת חדשה. כלי תקשורת שונים בארה"ב דיווחו כי לא ניתן לקבוע באופן ודאי מה הייתה המטרה שלשמה נחפרו המנהרות, אך ההערכה היא כי מדובר בניסיון של הישיבה להרחיב את החלל והשטח שבבעלותה.

 

 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎CrownHeights.info‎‏ (@‏‎chinfo.official‎‏)‎‏

 

בעקבות חשיפת המנהרות, הגיעו הלילה כוחות משטרה יחד עם משאיות בטון רבות במטרה לסתום את החללים שנפערו. המנהרות שנחשפו העלו חשש גדול בקרב תושבי האזור מפני אפשרות של קריסת הקרקע וסכנה לאסון גדול.

 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎CrownHeights.info‎‏ (@‏‎chinfo.official‎‏)‎‏

 

עם הגעת הכוחות למקום החלו עשרות בחורי ישיבה צעירים שהיו במקום, כולל כאלה בני פחות מ-20, להתעמת עם השוטרים. רבים מהמתפרעים ביצעו ונדליזם של ממש בחלל הישיבה עצמה, ככל הנראה בניסיון למנוע מהשוטרים להתמקד במשימה שלשמה הגיעו. השוטרים הצליחו לחשוף את פירי המנהרות, שבין היתר כוסו במזרנים מלוכלכים.

לפחות 10 בני אדם נעצרו, ועל פי חלק מהדיווחים לא מדובר בתלמידים קבועים של הישיבה, אלא אורחים מישראל שהיו במקום. אחת ההערכות דיברה על כך שהמנהרות במקום נחפרו במשך שנתיים לפחות, ככל הנראה בעיקר בשעות הלילה. בתיעוד שפורסם נראים חללים חשוכים ומוזנחים שנחשפו בתוך המנהרות. לפי שעה המנהרות לא נסתמו בבטון כפי שתכננו במשטרה המקומית.

בהודעה רשמית מטעם חב"ד נמסר כי הם "כואבים את הוונדליזם של מתפרעים צעירים" שהרסו את בית הכנסת. על פי ההודעה, "פעולות נבזיות אלו ייבדקו, וקדושת בית הכנסת תחודש". בהודעה נכתב כי הישיבה "אסירת תודה" לכוחות משטרת ניו יורק שפעלו "במקצועיות וברגישות".