טלטלה ברמאללה: ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתיה הודיע היום (שני) בישיבת הממשלה השבועית על התפטרות הממשלה, בצל הלחצים שמופעלים מצד מדינות האזור וארה"ב. עד שתוקם ממשלת מומחים לקראת "היום שאחרי", תכהן ממשלה זמנית בראשות מוחמד מוסטפא למשך עד כחצי שנה.

מוחמד מוסטפא
מוחמד מוסטפא

המהלך הזה מגיע כחלק מהתוכנית שמוביל אבו מאזן לקראת "היום שאחרי" בעזה, לנוכח לחצים שמופעלים עליו מצד ארה"ב והקהילה הבין-לאומית. המטרה הסופית היא ליצור דריסת רגל והשפעה של הרשות הפלסטינית בניהול הרצועה.

עם ההודעה על התפטרות הממשלה, אשתיה אמר כי "השלב הבאים והאתגרים דורשים הסדרים ממשלתיים ופוליטיים חדשים, תוך התחשבות במציאות המתהווה ברצועת עזה, באחדות הלאומית ובצורך הדחוף בקונצנזוס פלסטיני על בסיס לאומי והרחבת הסמכות של הרשות הפלסטינית".

שמו של מוחמד מוסטפא, בן 69, שנחשב לאיש אמונו ויועצו של אבו מאזן - עלה לא אחת לכותרות כמי שעתיד לכהן כראש הממשלה הפלסטיני ברמאללה. כעת, התרחיש הזה צפוי להפוך לממשי, לאחר שראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתיה יגיש את מכתב הפיטורים.

מוסטפא שנולד בכפר צור שבאזור טולכרם הוא מומחה לכספים, בעל תואר ראשון בהנדסת חשמל מאוניברסיטת בגדאד וד"ר בכלכלה וניהול מאוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון.

ברזומה של מוסטפא - 15 שנות עבודה בבנק העולמי בוושינגטון, הוא שימש בעבר כשר הכלכלה הפלסטיני ובשתיים האחרונות - משמש כחבר בוועד הפועל של אש"ף.