ארצות הברית הטילה הערב (שלישי) וטו במועצת הביטחון של האו"ם ומנעה את ההצעה שקראה להפסקת אש מיידית בעזה. שגרירת ארה"ב באו"ם, לינדה גרינפילד, אמרה במהלך הדיון במועצת הביטחון: "לדרוש הפסקת אש מיידית ללא כל תנאים או הסכם לשחרור החטופים, לא יביא שלום, אלא יביא להארכת הלחימה ולהארכת זמנם של כל החטופים בשבי".

13 תמכו בהחלטה שהציעה אלג'יריה, בריטניה נמנעה, וארה"ב כאמור הטילה וטו. מכאן, ההצעה להפסקת אש זמנית בעזה שעלתה מועצת הביטחון - נדחתה. מהבית הלבן נמסר לאחר מכן: "ארה"ב מקווה שהמו"מ להוצאת החטופים מעזה יישא פרי בקרוב, לא מאמינים שזה הזמן להפסקת אש קבועה".

שגרירת ארה"ב הוסיפה במהלך הדיון: "אנחנו מאמינים שההצעה שעל השולחן תפגע במאמצים להשגת הפוגה. כל הצעותינו לשינוי נדחו ולכן הצענו הצעה משלנו, שכוללת את מה שאין בהצעה הזו - ללחוץ על חמאס להסכים לעסקה ולהגיע להסכמות. ההצעה שלנו נטועה בהסכמות הרחבות בין המדינות". 

"אנחנו עובדים על עסקה לשחרור החטופים עם מצרים וקטאר, שתביא להפוגה של לפחות 6 שבועות, שממנה נוכל להתקדם לשלום ארוך יותר", הוסיפה השגרירה של ארה"ב. "אנחנו מציעים החלטה אחרת שתדרוש מחמאס לקבל את ההצעה שעל השולחן. הטקסט שלנו יקרא להפסקת אש בהתבסס על שחרור כל החטופים".

ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם, ארכיון (צילום: רויטרס)
ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם, ארכיון | צילום: רויטרס

לדבריה, ההצעה האמריקנית "גם תגנה את חמאס ותקבע שאין לו מקום ברצועה ביום שאחרי. אלו דברים שכולנו יכולים להסכים עליהם. בנסיבות הנוכחיות מתקפה ברפיח לא צריכה לצאת לפועל. זה לא ניסיון אמריקני לכפות, אלא לסייע לאלו שברפיח".

ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב, התייחס לווטו ואמר: "לא נוכל לתמוך בהחלטה שפוגעת במאמצים למו"מ. הצבעה כזו תציב את המו"מ בסכנה. לדבריו, רוב הציבור בארה"ב ובעולם רוצה לראות את החטופים חוזרים הביתה, והחלטה כזו יכולה לסכן את זה. אנחנו בזמנים רגישים מאוד ועדיין מקווים שזה יכול לקרות". עוד הבהיר: "שום דבר לא השתנה ברצון שלנו לראות את חמאס מובס אבל לצד זה יש את הצורך לשמור על האוכלוסיה האזרחית".