מחלקת המדינה של ארה"ב הודיעה היום (שישי) כי היא מקפיאה זמנית את המימון לאונר"א (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים). עצירת המימון הגיעה בשל ההאשמות של ישראל כי 12 עובדי אונר"א היו מעורבים במתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר. "משרד החוץ השהה זמנית מימון נוסף עבור אונר"א. אנו בוחנים את ההאשמות הללו ואת הצעדים שהאו"ם נוקט כדי לטפל בהן", אמר הדובר מתיו מילר.

קודם לכן הודיעה סוכנות הפליטים של האו"ם כי פתחה בחקירה בנושא מעורבות של כמה מעובדיה בטבח באוקטובר, וכי ניתקה את קשריה עם אנשי הצוות הללו. "הרשויות בישראל סיפקו לאונר"א מידע על מעורבותם של כמה עובדי אונר"א בהתקפות הנוראות של 7 באוקטובר", אמר פיליפ לצריני, הנציב הכללי של אונר"א. "כדי להגן על יכולתה של הסוכנות לספק סיוע הומניטרי, קיבלתי את ההחלטה לפטר לאלתר את אנשי הצוות האלה ולפתוח בחקירה בנושא, ללא דיחוי".

"כמה סמלי שדווקא ביום השואה הבין-לאומי הוכח מה שאנו טוענים כבר שנים: עובדי אונר"א הם משתפי פעולה של ארגון הטרור חמאס, והאו"ם הפך להיות לא רק מקום שבו עושים דה-לגיטימציה לקיומה של מדינת ישראל אלא העובדים שלו פיזית משתתפים בחיסולה של ישראל וברצח אזרחיה", אמר שגריר ישראל לאו"ם גלעד ארדן.

משרדי אונר"א ברצועת עזה (צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90, חדשות)
משרדי אונר"א בעזה | צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90, חדשות

מורי אונר"א חגגו את הטבח

בתחקיר שפרסם לפני כשבועיים ארגון זכויות האדם UNWATCH נחשף כי בזמן טבח 7 באוקטובר שיבחו מורי אונר"א ברצועת עזה את המתחולל והעלו על נס את מעשי המחבלים בתכתובות בקבוצת טלגרם. המורים המועסקים בסוכנות האו"ם לסיוע לפליטים הפלסטינים כינו את המחבלים "גיבורים", היללו את החינוך שקיבלו ושיתפו תמונות של ישראלים הרוגים וחטופים.

חלק ניכר ממועסקי הסוכנות הם פעילי חמאס מוצהרים. על פי מחקר שביצע מכון המחקר והמדיניות הבין-לאומי IMPACT-se, יותר מ-100 ממחבלי חמאס והג'יהאד האיסלאמי שביצעו פיגועי טרור ורצחו אזרחים ישראלים הם בוגרי מערכת החינוך של הסוכנות.