דאעש קיבלו אחריות על ביצוע הפיגוע ההמוני אתמול (שישי) בערב בבירת רוסיה מוסקווה, שבו נרצחו לפחות 115 בני אדם ונפצעו כ-146 אנשים. לפי הדיווחים בתקשורת ברוסיה, לפחות חמישה גברים במדי הסוואה נכנסו לאולם - ופתחו באש לעבר הקהל. במקביל לירי, התקבל מידע על פיצוץ במתחם ושרפה שהתפשטה על 30% מהבניין לפחות. כשעה אחרי שהתקבל הדיווח על פיצוץ - התקבלו דיווחים על פיצוץ נוסף באזור הפיגוע. מרדף מתנהל בשעה זו אחר המחבלים שנמלטו מהזירה.

בתיעוד שהופץ מתוך האולם, נראים שני חמושים נכנסים למבנה ופותחים בירי כבד לעבר הנוכחים במקום, שנאלצו לשכב על הרצפה ולהסתתר במשך 20-15 דקות. בתיעוד נוסף מתוך האולם עצמו, ניתן לראות את החמושים יורים בצופים המבוהלים.

ברוסיה הגדירו את האירוע כפיגוע עוד לפני קבלת האחריות של דאעש, אך באוקראינה טענו: "זו פרובוקציה של שירותי הביון הרוסיים".

בתיעוד שהופץ מתוך האולם, נראים שני חמושים נכנסים למבנה ופותחים בירי כבד לעבר הנוכחים במקום, שנאלצו לשכב על הרצפה ולהסתתר במשך 20-15 דקות.

ברוסיה מדווחים כי זמן קצר לאחר האירוע הגג החל לקרוס, ועלה חשש ללכודים. עוד נכתב כי כוחות הכיבוי לא היו יכולים להתחיל בפעולותיהם מכיוון שהם ממתינים להגעת כוחות מיוחדים. לפי אתר "באזה", במקום עשויים להיות כמה עשרות לכודים. סוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחה כי מוקדם לומר מה עלה בגורלם של היורים.

עשרות בני אדם נפגעו מפיגוע באולם קונצרטים במוסקווה (צילום: AP)
עשרות בני אדם נפגעו מפיגוע באולם קונצרטים במוסקווה | צילום: AP

הירי החל בזמן שהתקיימה באולם הופעה של להקת "פיקניק". לפחות 50 צוותי הצלה הוזנקו לזירה והחלו לפנות ממנו אנשים. המוזיקאים לא נפגעו, כך מסר נציג מהרשויות הרוסיות לסוכנות הידיעות "טאס". מושל מחוז מוסקווה הגיע למקום. 

רגע הירי במוסקווה
רגע הירי במוסקווה

ראש עיריית מוסקווה סרגיי סוביאנין התייחס לאירוע: "זו טרגדיה נוראית. שולח תנחומיי למשפחות". סוביאנין נתן הוראה לספק את כל הסיוע הנדרש עבור הנפגעים. הפטריארך של מוסקווה קיריל מסר כי הוא מתפלל למען הקורבנות.

שר החוץ ישראל כ"ץ כתב בחשבון X שלו: "עצוב מהאירועים הטרגיים של הערב במוסקבה. ליבנו עם משפחות הקורבנות ולכל הנפגעים. רגעים כאלה מזכירים לנו את שבריריות החיים ואת האנושיות המשותפת שקושרת את כולנו".

ההתרעות בעולם שקדמו לאירוע הירי הקשה

לפני כשבועיים פרסמו שגרירויות ארה"ב ובריטניה ברוסיה אזהרות ממוקדות מפני אפשרות של פיגוע המוני במוסקווה. אזרחים אמריקנים ובריטים הונחו "להימנע מהתקהלויות גדולות בבירה הרוסית מחשש לאירועי טרור". במקביל, ברוסיה הודיעו רשמית שעצרו תא טרור של ארגון דאעש שתכנן לבצע פיגוע בבית כנסת ומוסדות יהודיים נוספים במוסקווה.

הערב אמרה מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ של רוסיה, כי על ארה"ב לחלוק עם רוסיה כל מידע שיש להם. "כיצד ארה"ב יכולה לקבוע שלאוקראינה אין קשר? אנו דורשים מארה"ב לחלוק עימנו כל מידע רלוונטי שיש להם. ואם אין להם - אז כיצד הם יכולים לקבוע שאוקראינה לא מעורבת?", כתבה.

בתחילת החודש הודיעו הרשויות ברוסיה כי חיסלו צוות של שישה מחבלי דאעש בעיר קרבולסק ברפובליקה המוסלמית אנגושטיה בקווקז הרוסי בדרום-מערב המדינה. על פי הדיווחים, השישה חוסלו בתום לילה של קרבות בעיר.