יסמין קולודרו, סטודנטית ישראלית ללימודי וטרינריה באוניברסיטת פאדובה שבצפון איטליה, ראתה ביום ראשון מפגינים פרו-פלסטינים בכיכר המרכזית של פאדובה. היא עטפה עצמה בדגל ישראל ונעמדה מולם בלי להוציא מילה, בזמן שחברתה מתעדת את האירוע. בתוך שניות הצעירות חטפו צעקות וקללות מהמפגינים: "רוצחות, הידיים שלכן מגואלות בדם", "נאצים", "ישראל רוצחים" ועוד. יסמין נשארה לעמוד עם הדגל מבלי להגיב למילים המכוערות - ולא האמינה למה שקרה למחרת.

יסמין קולודרו, סטודנטית באיטליה (צילום: Tgpadova, Il Mattino di Padova, Il Gazzettino, PadovaOggi)
"זה יצא מפרופורציות, זה פורסם בכל העיתונים עם המילה 'פרובוקציה'", שערי העיתונים בפאדובה | צילום: Tgpadova, Il Mattino di Padova, Il Gazzettino, PadovaOggi

"התעוררתי למבול של עשרות אם לא מאות הודעות ולא הבנתי מה קורה", סיפרה בריאיון ל-N12. "לפתע גיליתי שסרטון שהעליתי מהאירוע הופץ בעמודים פרו-פלסטיניים תוך כדי האשמות שבאתי לעורר פרובוקציה בכוונה". בעוד קולודרו עוברת על מאות התגובות והודעות הנאצה שקיבלה, היא מקבלת טלפונים מעיתונאים מקומיים שמבקשים לשוחח איתה על שאירע. "לפני שעוד הספקתי להגיב כבר התחילו לפרסם את זה ללא אישורי או תגובתי, וזה יצא מפרופורציה".

מה הכוונה?

"זה הופיע בכל אתרי החדשות המקומיים פה, וכמעט בכולם השתמשו בכותרת של 'צעירה עוררה פרובוקציה'. בחלק מהאתרים הם אומנם השתמשו במירכאות וציטטו את מה שהמפגינה צעקה לעברי, שזה 'באת לעשות פרובוקציה', ובמקומות אחרים פשוט כתבו זאת לא כציטוט ורק שמו כותרת של: 'פרובוקציה בדוכן הפרו-פלסטיני, צפו בסרטון'".

יסמין קולודרו, סטודנטית באיטליה
"עמדתי בשקט לא הוצאתי מילה, הם קראו לי 'נאצית' ואני זו שנקראה לבירור", יסמין מול המוחים

ומה הרגשת כשראית את זה? נלחצת?

"לא כל כך הבנתי איך זה הגיע לכאלה ממדים. מהקהילה היהודית ישר פנו לעזור לי, ריכזו שאלות של כתבים, שלחו לי הכול במייל וייעצו לי איך להתנהל. במקביל ראיתי שהסרטון שהעלו בעמוד הפרו פלסטיני באינסטגרם הגיע ללמעלה מחצי מיליון צפיות ושוחחתי עם אחד מכלי התקשורת כדי להציג את עמדתי וסיפרתי שסה"כ עמדתי עם דגל ישראל בלי להוציא מילה תוך כדי שאני סופגת קללות".

מה רואים בסרטון?

"צעדתי לכיוון הדוכן שלהם והנפתי את הדגל, נעמדתי מולם עטופה בדגל בדממה והם התחילו ישר לקרוא ל'שחרור פלסטין' ולצעוק לעברי 'ישראל רוצחים'. החברה שצילמה שאלה בשלב מסוים של מה עם 130 החטופים ואחד הגברים צעק לה '130 חטופים אבל 30 אלף אזרחים מתים, נשים ילדים'. ברקע הם כל הזמן צעקו שאני דוגמנית ישראלית שבאה לעשות טיקטוק, שרק באתי לעצבן ולעשות פרובוקציה ואיך אני לא מתביישת לדגמן כשיש ילדים מתים, קראו לעברנו 'בושה' ו'ישראל רוצחים' לאורך כל האירוע".

אחד מרגעי השיא, לדברי יסמין, הגיע כשעוברי אורח שאלו את המפגינים למה הם מקפלים את הדוכן שלהם ואנשי הקבוצה המשיכו עם העלבונות וטענו ש"הן תפסו אותנו" תוך כדי שהם מצביעים על יסמין וחברתה. "הם צעקו לעבר הצופים שהתאספו שם להיזהר מאיתנו, שאנחנו יכולות לירות עליהם ו"תברחו מפה לפני שהן יפציצו את כולנו. כולם שם התחילו לצחוק, הם רצו להשפיל אותנו".

 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Jasmin Kolodro‎‏ (@‏‎jasminkol‎‏)‎‏

״קיבלתי אלפי תגובות נאצה״
"כל היום מוחקת תגובות", צילום מסך מהחשבון של יסמין

אחרי התפוצצות הסרטון בעמודים הפרו-פלסטיניים והכתבות בעיתונים - הגיע השיא. "אתמול בבוקר התקשר אליי שוטר ואמר לי שאני מוזמנת לבירור במשטרה".

שוטר ממשטרת איטליה קרא לך להגיע לתחנת משטרה? בגין מה?

"אני עדיין לא יודעת. זו הייתה שיחה של 6 דקות שבה הוא חזר ואמר שהם צריכים לברר את מה שקרה ביום ראשון. משהו מוזר שהוא אמר לי היה לא לומר שהם פנו אליי. ניסיתי להבין ממנו מה זה אומר והוא בעיקר גמגם, הקלטתי הכול. וגם אמרתי לו שאני חוזרת בשבוע הבא לביקור בישראל ואין לי זמן להגיע אז שיגיד לי במה מדובר. כאן הוא ענה לי "אני מציע לך לתעדף להגיע אלינו".

מתי תלכי לתחנה?

"ברגע שהוא השתמש במילה 'לתעדף' האמת קצת נלחצתי. בסוף אני סטודנטית פה וצריכה להאריך גם את הוויזה שלי אחת לשנה. אין לי מושג מה המשמעויות אבל אני סמוכה ובטוחה שלא עשיתי שום דבר לא חוקי אז אני לא חוששת. אני הולכת לשם בשעות הצוהריים מלווה באחד מעורכי הדין שהצמידו לי מהקהילה היהודית".

יסמין קולודרו, סטודנטית באיטליה
"אני מסתכלת מהחלון כל הזמן מאז", יסמין

את חוששת?

"אני חיה לבד בתקופה האחרונה. מאז שזה התפוצץ ככה אני כל הזמן מסתכלת בחלון ובודקת אם יש מכונית חשודה. קודם יצאתי לבנק והלכתי עם קפוצ'ון על הראש. המשפחה בארץ מאוד תומכת, הרגעתי אותם ואמרתי להם שאני מוקפת אנשים מהקהילה וחברים. נראה מה יהיה במשטרה".