דובר משרד החוץ הקטרי פרסם הערב (רביעי) הודעת גינוי חריגה לראש הממשלה נתניהו אחרי שזה הוקלט בפגישה עם משפחות החטופים מדבר נגד קטר. "אנחנו מזועזעים מההצהרות המיוחסות לראש הממשלה בדיווחים שונים בתקשורת על התיווך הקטרי", נמסר בין היתר. בהקלטות שפורסמו במהדורה המרכזית אמר נתניהו: אני לא מודה לקטר, היא מבחינתי יותר בעייתית מהאו"ם ומהצלב האדום. 

בקטר זעמו, לאחר שבהקלטות שפורסמו אמש באישור הצנזורה נשמע נתניהו אומר: "אני חושב שאתם צריכים לדבר ללב של הקהילה הבין-לאומית כדי להפעיל לחץ על מי שיכול להפעיל לחץ. קודם כול, הגורם הראשון זו קטר. עכשיו, כשאני מדבר על קטר, אתם לא שומעים אותי מודה לקטר. שמתם לב? אני לא מודה לקטר. למה? כי קטר מבחינתי לא שונה במהות מהאו"ם, היא לא שונה במהות מהצלב האדום ובמובן מסוים היא אפילו יותר בעייתית".

ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם משפחות החטופים (צילום: דוברות ראש הממשלה)
ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם משפחות החטופים | צילום: דוברות ראש הממשלה

"אבל אני מוכן להשתמש בכל גורם כרגע", המשיך נתניהו, "שעוזר לי להביא אותם הביתה. אין לי אשליות לגביהם. הם, יש להם מנוף. למה יש להם מנוף? כי הם מממנים אותם. אני מאוד כעסתי לאחרונה ולא הסתרתי את זה מהאמריקנים, שהם חידשו את החוזה על הבסיס הצבאי שיש להם עם קטר. למה לא אמרתם? אני מבקש מכם שתחזירו לנו את החטופים, זה לחץ! למה? כי קטר, יש להם לחץ על חמאס. קודם כול, תפעילו לחץ על קטר".

_OBJ

דובר משרד החוץ הקטרי אמר בתגובה: "אנחנו מזועזעים מההצהרות המיוחסות לראש הממשלה הישראלי בדיווחים שונים בתקשורת על התיווך הקטרי. אם האמירות נכונות - הן חסרות אחריות ומפריעות למאמצים להציל חיים חפים מפשע, אבל הן לא מפתיעות".

"‏לאחר שהתיווך הוביל לשחרורם של יותר מ-100 חטופים, קטר מנהלת דיאלוג מתמשך עם כל הצדדים, כולל הצד הישראלי, בניסיון לבסס מסגרת להסכם חדש ולהבטיח את כניסת הסיוע ההומניטרי הדרוש לרצועת עזה. אם ההצהרות יתבררו כנכונות, ראש הממשלה הישראלי יערער את מאמצי התיווך, מסיבות פוליטיות - במקום לתת עדיפות להצלת חיים, כולל לחטופים הישראלים".

‏"במקום להיות טרודים ביחסים האסטרטגיים של קטר עם ארה"ב, אנחנו מקווים שנתניהו יעסוק בלהתגבר על המכשולים להשגת הסכם לשחרור החטופים".

בתגובה על הדברים של דובר משרד החוץ של קטר, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף: "קטר היא מדינה תומכת טרור ומממנת טרור. היא הפטרונית של חמאס והיא אחראית במידה רבה לטבח שביצע חמאס באזרחי ישראל. היחס של המערב כלפיה צבוע ומבוסס על אינטרסים כלכליים פסולים. המערב יכול וצריך להפעיל עליה מנופים חזקים בהרבה ולהביא לשחרור החטופים מיד. דבר אחד ברור: קטר לא תהיה מעורבת בכי הוא זה בנעשה בעזה ביום שאחרי המלחמה".