צבא אוקראינה הודיע הלילה (בין שישי לשבת) כי החליט לסגת מהעמדות בעיר אבדייבקה שבמחוז דונייצק בחזית המזרחית, לאחר לחימה קשה מאוד בעיר בחודשים האחרונים. בעקבות הנסיגה צפוי צבא רוסיה לכבוש את העיר - ולרשום את ההישג ההתקפי הראשון שלו במלחמה באוקראינה מאז כיבוש העיר באחמוט במאי 2023 על ידי יבגני פריגוז'ין ולוחמי קבוצת וגנר.

אולכסנדר סירסקי, המפקד החדש של צבא אוקראינה שנכנס לתפקידו לפני כשבוע, הודיע הלילה כי החליט להסיג את הכוחות הלוחמים מהעיר הכתושה כדי שלא ייפלו לכיתור של הצבא הרוסי. לדבריו, הכוחות הוסגו לעמדות אחוריות בגזרת העיר. נשיא אוקראינה זלנסקי אמר הבוקר בוועידת הביטחון במינכן: "החלטנו לשמור על חיי הלוחמים האוקראינים ולהסיג את הכוחות מאבדייבקה".

העיר אבדייבקה במחוז דונייצק

 

 

מאז חודש אוקטובר הסלימו הרוסים מאוד את הלחימה בעיר, תוך כמה ניסיונות כושלים לכבוש אותה באמצעות קרב. על פי הערכות שונות, בארבעת החודשים האחרונים איבדו הרוסים יותר מעשרת אלפים חיילים שנהרגו ונפצעו רק בקרבות באבדייבקה.

חיילים רוסים מניפים דגל על אנדרטה סובייטית באבדייבקה

 

 

 תיעוד מהקרבות באבדייבקה

 

 

הסיבה המרכזית להחלטה של האוקראינים לסגת מהעיר היא היעדר תחמושת בשל העובדה שבארה"ב לא סיפקו להם כבר תקופה ארוכה חבילת סיוע, משום שהדבר תקוע בבית הנבחרים בוושינגטון בשל מחלוקות פוליטיות פנימיות. לאורך השבועות האחרונים דווח כי הצבא הרוסי באבדייבקה משתמש בפי שלושה עד חמישה יותר תחמושת ארטילריות מדי יום לעומת הכמות שמשתמש בה הצבא האוקראיני, שנאלץ לנהוג במדיניות של כלכלת חימושים מחמירה.

אבדייבקה היא העיר הראשונה שנופלת לידי הרוסים מאז כיבוש באחמוט. בשנה האחרונה רשמו הרוסים הישג הגנתי משמעותי עם הצלחתם להדוף את מתקפת הנגד של צבא אוקראינה, בעיקר בחזית הדרום. במערב מותחים ביקורת על הסחבת באישור הסיוע האמריקני לאוקראינה - שכבר מביאה לתוצאות חמורות בשדה הקרב.