לפי דיווח שיוצא הערב (ראשון) מעיתון הוול סטריט ג'ורנל, משמרות המהפכה של איראן סייעו והכווינו במשך שבועות ארוכים בהכנות של חמאס למתקפה בישראל. עוד דווח כי ביום שני בשבוע שעבר המשטר האיראני "נתן אור ירוק" להוציא את המבצע לפועל.

לפי הדיווח שמגיע מפי בכירים בחמאס וחיזבאללה לעיתון, לאורך השבועות האחרונים תוכנן המבצע במסגרת כמה פגישות בין הצדדים שנערכו בביירות בלבנון. קצינים איראנים עבדו עם חמאס לאתר את הפרצות לישראל מהים, האוויר והיבשה.

הדיווח מגיע בניגוד לדבריו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, שאמר מוקדם יותר היום בריאיון לרשת CNN שארה"ב לא רואה עדויות למעורבות ישירה של איראן במתקפה של חמאס על ישראל. בכיר נוסף בממשל, שהגיב לעיתון, טען שנכון לעכשיו אין מידע שמאמת את קיום הפגישות הללו ואת התיאום בין איראן וחמאס.

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן (צילום: AP)
שולל את התערבות איראן כרגע, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן | צילום: AP

שגריר ישראל באו"ם וחבר הכנסת לשעבר גלעד ארדן הדגיש אתמול במכתבו לחברות מועצת הביטחון באו"ם שארגון הטרור חמאס - מונחה על ידי שלטון האייתוללות באיראן. "אלה הם פשעי מלחמה מזעזעים והקהילה הבינלאומית חייבת לגנות אותם בחריפות ובבירור" כתב ארדן.

מוקדם יותר הערב הודיע שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין שצבא ארה"ב יקדם למזרח הים התיכון את קבוצת התקיפה של נושאת המטוסים ג'רלד פורד. קבוצת התקיפה כוללת אלפי חיילים ולוחמים, וטייסות מטוסי קרב מסוג F35, F15, F16 ו-A10. עוד לפני כן אישר הנשיא ביידן בשיחה עם ראש הממשלה נתניהו כי הסיוע הביטחוני הראשון לישראל כבר נמצא בדרכו לארץ.