אחרי קולורדו - גם במיין פסלו את טראמפ מלהתמודד בבחירות לנשיאות: הממונה על הבחירות במדינת מיין הודיע הלילה (בין חמישי לשישי) כי נשיא ארצות הברית לשעבר, דונלד טראמפ, לא כשיר להתמודד בבחירות לנשיאות שיערכו ב-2024. ההחלטה התקבלה בשל מעורבותו של טראמפ במהומות הקפיטול בינואר 2021, לאחר הבחירות לנשיאות שבהן גבר עליו הנשיא המכהן ג'ו ביידן. צוותו של טראמפ הודיע שבכוונתו לערער לבית המשפט במיין.

משמעות ההחלטה היא שהנשיא לשעבר לא יוכל להתמודד בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית במדינת מיין, ושמו לא יוכל לעמוד לבחירה בקלפיות במדינה. בכך הצטרפה מיין למדינת קולורדו, שבית המשפט העליון שלה פסק בשבוע שעבר כי טראמפ לא יוכל להתמודד. 

ההשתלטות על הקפיטול (צילום: shutterstock_Sebastian Portillo)
צילום: shutterstock_Sebastian Portillo

בית המשפט בקולורדו הפעיל תיקון בחוקה הנוגע ל"איסור המרדה", ומתוקף התיקון קבע כי טראמפ לא יוכל להתמודד בבחירות. הייתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה האמריקנית שמועמד לנשיאות נפסל בעקבות הפעלת סעיף זה. צוות הקמפיין של טראמפ הודיע שבכוונתו לערער לבית המשפט העליון של ארה"ב. הבחירות המקדימות צפויות להיערך ב-Super Tuesday, ב-5 במרץ.

ב-6 בינואר 2021, לאחר הפסדו של הנשיא המכהן טראמפ בבחירות, פרצו המונים למשכן הקונגרס האמריקני במחאה על תוצאות הבחירות לנשיאות. לפני ההסתערות נאם טראמפ בפני תומכיו, והצהיר כי אין בכוונתו לוותר על הנשיאות. הוא אף כינה את הנשיא הנבחר ביידן "נשיא לא לגיטימי".

טראמפ עמד בעקבות זאת למשפט הדחה, אך לבסוף לא הושג הרוב הדרוש להרשעה בסנאט. ועדת חקירה שהוקמה בבית הנבחרים המליצה להגיש נגד טראמפ כתב אישום בגין המרדה ותמיכה במרד.