משרד הבריאות שב וקורא לאזרחים לגשת ולהתחסן נגד נגיף הקורונה, על רקע מה שמכונה כ"עלייה מתונה" בתחלואה במהלך השבועות האחרונים. מיד לאחר חג הסוכות יחל מבצע החיסונים החדש בישראל, בהפעלה של קופות החולים. במקביל, גם במדינות רבות בעולם נעשים מאמצים גדולים לרתום את כלל האוכלוסייה למבצע החיסונים המחודש, למרות שרבים כבר מרגישים שנגיף הקורונה הוא חדשות ישנות.

"משרד הבריאות ממליץ לקבל את מנת הדחף בחודשי הסתיו, ככל האפשר במקביל לקבלת חיסוני השפעת", נכתב בהודעה הרשמית מהימים האחרונים. בשלב הראשון יגיעו לישראל 200 אלף מנות חיסון חדשות, ולאחר מכן תושלם הכמות ל-2 מיליון חיסונים בסה"כ.

בשלב הראשון של מבצע החיסונים תינתן עדיפות לאנשים המוגדרים בקבוצת סיכון לתחלואה קשה בקורונה, ללא קשר לסוג החיסון ומספר המנות שהם קיבלו בעבר. בהמשך, עם הגעת מלאי נוסף של מנות חיסון, תורחב אוכלוסיית הזכאים לחיסון. ההמלצה החד-משמעית של משרד הבריאות היא כי כל מי שסובל מדיכוי חיסוני צריך להתחסן נגד קורונה.

מה מצב מבצעי החיסונים החדשים בשאר העולם?

ארה"ב

ארגון ה-CDC האמריקני (הארגון לבקרת מחלות ומניעתן) פרסם לפני כשלושה שבועות המלצה מחודשת – הקוראת לכל מי שמעל גיל שישה חודשים להתחסן שוב נגד קורונה. ההנחיה מדגישה כי מומלץ להתחסן עם בוא חודשי הסתיו ולקראת החורף, אז עשויה התחלואה להתפרץ ולרשום מספרים גבוהים.

"החיסון נותר אמצעי ההגנה הטוב ביותר נגד אשפוז ומוות שמקורם בנגיף הקורונה", נכתב. "חיסון גם מפחית את הסיכוי לסבול מהתסמינים של 'לונג קוביד", אשר עשוי להתפתח בעקבות הידבקות חריפה ולהימשך לפרק זמן ארוך. אם לא קיבלת חיסון לקורונה בחודשיים האחרונים, גש לקבל חיסון מעודכן כדי להגן על עצמך במהלך הסתיו והחורף".

עמדת חיסוני קורונה במסצ'וסטס, ארה"ב (צילום: רויטרס)
עמדת חיסוני קורונה במסצ'וסטס, ארה"ב | צילום: רויטרס

עוד נכתב כי נגיף הקורונה כל הזמן הולך ומשתנה, ומתפתח לווריאנטים חדשים, ואילו במקביל הולכת ונחלשת ההגנה מחיסון לקורונה. "קבלת חיסון מעודכן נגד קורונה יכולה לשחזר את ההגנה ולהעניק הגנה משופרת נגד הווריאנטים שכעת אחראים למרבית ההדבקות והאשפוזים".

צרפת

משרד הבריאות של צרפת הודיע ממש השבוע על תחילתו של מבצע חיסונים חדש ונרחב לקראת החורף. בהודעה הרשמית קוראים בפריז לכל מי שמוגדר כאוכלוסייה בסיכון לגשת ולקבל חיסון מעודכן לקורונה.

ההמלצה הרשמית בצרפת מיועדת בראש ובראשונה לכל האזרחים בני 65 ומעלה, הסובלות ממחלות רקע או מדוכאי חיסון, וכן נשים הרות, קשישים הנמצאים בבתי אבות וכאלה הבאים במגע עם אנשים בעלי סיכון להידבק.

בריטניה

משרד הבריאות הבריטי אינו מקיים לפי שעה מבצע חיסונים נרחב לכלל האוכלוסייה, ומי שזכאי כעת לקבל חיסון נגד קורונה בסתיו הם כל האזרחים בני 65 ומעלה, בני שישה חודשים עד 64 שנים הנמצאים בקבוצת סיכון רפואית, עובדי מערכת הבריאות, בני 64-12 הנמצאים במגע ישיר עם אוכלוסייה בסיכון וכן נשים בהריון.

גרמניה

מכון רוברט קוך, הסוכנות הגרמנית הממשלתית האחראית על בקרת מחלות ומניעתן, פרסם בימים האחרונים המלצה להתחסן מדי שנה בחיסון חדש נגד נגיף הקורונה – ואמר כי קיים סיכוי מוגבר לפתח מחלה חמורה.

ההמלצה מיועדת בראש ובראשונה לבני 60 ומעלה, נושאי מחלות רקע או מדוכאי חיסון. יחד עם זאת, קארל לורבאך, שר הבריאות הגרמני, פרסם לפני כשבועיים תמונה שלו מתחסן בחיסון חדש לקורונה – במטרה לנסות ולעודד כמה שיותר אנשים להתחסן שוב כמוהו.

שר הבריאות של גרמניה מקבל חיסון מעודכן לקורונה (צילום: AP)
שר הבריאות של גרמניה מקבל חיסון מעודכן לקורונה | צילום: AP

 

ספרד

ממשלת ספרד פרסמה בחודש ספטמבר הנחיות מעודכנות לבני 60 ומעלה, דיירים בבתי אבות, אנשים הסובלים ממחלות רקע ודיכוי חיסוני, נשים בהריון להתחסן נגד קורונה ושפעת.

הולנד

גם הולנד פתחה במבצע חיסונים חדש – בדגש על קבוצות סיכון, או אזרחים החיים עם אנשים בקבוצות סיכון ומעוניינים להתחסן כדי לא להוות עבורם סכנה.

פולין

מאז חודש אפריל מאפשרת פולין לאזרחים לקבל מנה חמישית של חיסון הקורונה אם הם עובדי מערכת הבריאות או מוגדרים כבעלי סיכון גבוה לפתח מחלה קשה.

בולגריה

ממשלת בולגריה פתחה במבצע נרחב לחיסון כלל האוכלוסייה בחיסון נוסף לקורונה – וכל מי שמעל גיל 12 זכאי להתחסן.