צרפת סוערת לאחר שהנשיא עמנואל מקרון השתתף בטקס הדלקת נרות חנוכה, והוא סופג ביקורת נרחבת מגורמים שונים במדינה, כולל מסביבתו הקרובה ביותר. גם גורמים בכירים בקהילה היהודית בצרפת מגנים את השתתפותו בטקס, ואומרים שהוא "הפר את ההיסטוריה החילונית הארוכה של צרפת". בלשכתו מבהירים כי להשתתפותו באירוע הייתה חשיבות במסר נגד האנטישמיות הגואה במדינה.

ביום חמישי בערב נערך בארמון האליזה בצרפת טקס בנוכחות מקרון להדלקת נר ראשון של חנוכה. מקרון השתתף בהדלקה, שהובלה על ידי הרב חיים קורסיה, רבה הראשי של צרפת. בעקבות זאת - נמתחה עליו ביקורת, כולל מקרב גורמים במפלגתו שלו.

אתמול השתתף הנשיא הצרפתי באירוע בכנסיית נוטרדאם בפריז, ואמר כי הוא "לא מתחרט כלל" על השתתפותו באירוע. בדבריו אמר מקרון כי חילוניות "היא לא לבטל את הדתיות, אלא העובדה שלכל אחד עומדת הזכות והחירות להאמין או לא להאמין".

האירוע הדתי היהודי עומד בניגוד לעמדה הנחרצת של צרפת לאורך שנים ארוכות בעד ערכי החילוניות ונגד הצגה בפומבי של סממנים דתיים. בשל כך, גם גורמים יהודיים שונים מתחו ביקורת על השתתפותו של מקרון באירוע בארמון הנשיאות.

נשיא צרפת עמנואל מקרון (צילום: AP)
צילום: AP

יונתן ארפי, נשיא הפדרציה הצרפתית-יהודית, שגם השתתף באירוע הדלקת החנוכייה בנוכחות מקרון, אמר כי מדובר ב"טעות שלעולם לא הייתה צריכה להתרחש". לדבריו, "האליזה אינו מקום להדלקת נרות חנוכה מכיוון שה-DNA של הרפובליקה הוא להתרחק מכל סממן דתי".

פייר הנרייה, חבר מפלגת המרכז של הנשיא מקרון, אמר כי הוא "מגנה בחריפות את הניסיון הזה להביע העדפות דתיות". הוא אמר כי במהלך הזה "שבר" הנשיא מקרון את תפקידו כמתווך הניטרלי במדינה. מנואל בומפאר, חבר מפלגת השמאל הקיצוני LFI אמר שמקרון עשה "טעות פוליטית בלתי נסלחת". לורנס רוסינול, מחוקקת מהמפלגה הסוציאליסטית, סגית נשיא הסנאט הצרפתי, אמרה כי "מקרון הוא כמו ילד בן 10 שמשחק עם ערכת כימיה קטנה, אבל בידיו חומר נפץ אמיתי וגפרורים אמיתיים".