בעקבות דבריהם של ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס וראש ממשלת בלגיה אלכסנדר דה קרו ברפיח היום (שישי), הנחה שר החוץ אלי כהן לזמן את שגרירי המדינות לשיחת נזיפה חריפה. השניים, מנהיגי שתיים מהמדינות בעלות העמדה היותר פרו-פלסטינית ואנטי-ישראלית באיחוד האירופי, החליטו לחתום את ביקורם בישראל בנאום משותף דווקא במעבר רפיח. סנצ'ס הדגיש בצהריים את תמיכתו בפתרון שתי המדינות, ואמר שהפוגה הומניטרית אינה מספיקה וכי צריך הפסקת אש קבועה.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה בחריפות את דבריהם, ואת העובדה שהשניים בחרו "שלא להטיל את האחריות המלאה על הפשעים נגד האנושות שביצע החמאס, שטבחו באזרחי ישראל ומשתמשים בפלסטינים כמגן אנושי".

שר החוץ אלי כהן: "אנחנו מגנים את הטענות השקריות של ראשי הממשלות של ספרד ובלגיה אשר נותנים רוח גבית לטרור. ישראל פועלת לפי הדין הבינלאומי ונלחמת בארגון טרור רצחני גרוע מדאעש שמבצע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. אנחנו נחדש את הלחימה לאחר הפסקת האש עד לחיסול שלטון החמאס ברצועת עזה ושחרור כל החטופים".

פדרו סנצ'ס ראש ממשלת ספרד, אולי רואה עצמו כידיד ישראל, אבל השבוע השביע ממשלה חדשה שהיא אולי הכי אנטי-ישראלית באיחוד האירופי. בממשלתו חברה מפלגת השמאל הקיצוני "פודמוס", שמרבים לטעון שישראל מבצעת "רצח עם" בעזה וקוראים להעמיד את נתניהו ומפקדי צה"ל בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג. אחת השרות הזוטרות החדשות צייצה ב-7 באוקטובר שלפלסטינים זכות מלאה להתנגד לכיבוש. גם בלגיה היא מדינה מאוד אנטי ישראלית מאז תחילת המלחמה, ונשיאת הפרלמנט שם סירבה לבקשת השגרירה הישראלית עידית רוזנצוייג אבו להקרין את סרט הזוועות של הטבח לחברי הפרלמנט.