ארה"ב העבירה מסר מאיים לאיראן ולחיזבאללה - ואותתה להם כי היא נערכת להתערב צבאית נגדן אם הן יפתחו בחזית שנייה במלחמה נגד ישראל או אם הם יפגעו בחייהם של אזרחים אמריקנים, כך דווח הבוקר (שני) בניו יורק טיימס. על פי הדיווח, גורמים בממשל ביידן העבירו את המסר לטהראן ולבירות באמצעות גורמים אזוריים, לרבות טורקיה. הבוקר נפגש שר החוץ האמריקני בלינקן עם עמיתו הטורקי הקאן פידאן באנקרה.

הדיווח על האיתות המאיים מארה"ב מגיע במקביל למסרים דומים נוספים שהעבירו האמריקנים לאיראן וחיזבאללה בנוגע לאפשרות שינצלו את המצב כדי לתקוף את ישראל מאזור הצפון. כבר בתחילת המלחמה נשא ביידן נאום תמיכה נלהב בישראל, והזהיר כל גורם עוין "שחושב לנצל את המצב כדי לפגוע בישראל", ואמר "פשוט Don't, Don't, Don't".

הרטוריקה המאיימת מוושינגטון מגיעה במקביל להמשך תגבור הכוחות המסיבי באזור המזרח התיכון. אמש הודיע סנטקום, פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, כי הצוללת הגרעינית "פלורידה" מדגם "אוהיו" נכנסה לתחום אחריותו במזרח התיכון. צוללות בעלות הנעה גרעינית של צבא ארה"ב נחשבות לאחד הנשקים האסטרטגיים המתקדמים והסודיים ביותר, ונדיר שהאמריקנים חושפים באופן פומבי את מיקומן.

 

 

הצוללת "פלורידה" נמצאת כעת בים סוף לאחר שחצתה בשעות האחרונות את תעלת סואץ. היא חמושה ב-154 טילי שיוט מדגם "טומהוק", וצפויה להתמקם באזור המפרץ הפרסי, בדומה לקבוצת התקיפה של נושאת המטוסים "דווייט אייזנהאוור". בסוף השבוע פרסם הצי האמריקני תמונות משותפות של נושאות המטוסים "דווייט אייזנהאוור" ו"ג'רלד פורד" במזרח הים התיכון בתמרון משותף עם ספינות הצי האיטלקי.

 

 

גם בחודש אפריל הודיעו האמריקנים כי הציבו את הצוללת "פלורידה" באזור המזרח התיכון, על רקע חששות ואיומים לתקיפה של איראן נגד ישראל והכוחות האמריקניים באזור. מאז תחילת המלחמה ב-7 באוקטובר נרשמו עשרות תקיפות של המיליציות הפרו-איראניות נגד כוחות צבא ארה"ב בעיראק ובסוריה.

בלינקן לבוש באפוד מגן בנמל התעופה בבגדאד, עיראק (צילום: רויטרס)
בלינקן לבוש באפוד מגן בנמל התעופה בבגדאד, עיראק | צילום: רויטרס

למרות איומים מפורשים של המיליציות בעיראק, שר החוץ האמריקני בלינקן ביקר אתמול בבגדאד שבעיראק, ונפגש עם ראש הממשלה המקומי מוחמד א-סודאני. בלינקן העביר לו את המסר כי ארה"ב מצפה מעיראק לפעול נגד התקיפות על אנשיהם במדינה, ורואה בזה סוגיה ריבונית עיראקית. בתמונה שפרסמה סוכנות הידיעות רויטרס נראה בלינקן לבוש באפוד מגן בנמל התעופה בבגדאד - בדרכו למסוק שייקח אותו לפגישה עם א-סודאני. רשת אל-מיאדין הלבנונית, בעלת זיקה לחיזבאללה, פרסמה הבוקר כי לאחר פגישת בלינקן וא-סודאני בוצעו לפחות שלוש תקיפות נגד בסיסי הכוחות האמריקניים בעיראק ובסוריה.