רעידת אדמה פוליטית בארגנטינה: חאבייר מיליי ניצח הלילה (בין ראשון לשני) בסבב הבחירות השני בארגנטינה עם 56% מהקולות-  ויכהן כנשיא הבא. מיליי, איש ימין קיצוני שנחשב תומך נלהב של ישראל ומכונה "טראמפ הארגנטינאי", הבטיח לערוך שינויים דרסטיים בכלכלה המקומית - על רקע עליית האינפלציה בארגנטינה ל-142%.

בין היתר, הבטיח מיליי לבטל את הבנק המרכזי בארגנטינה, זאת בנוסף לביטול מטבע הפזו ודולריזציה של הכלכלה וסגירת משרדי ממשלה "לא חיוניים", כמו משרדי הבריאות, החינוך והרווחה. כמו כן, הוא הבטיח להקל בהוצאת רישיון לנשיאת נשק - וכן להקשות את מדיניות ההפלות במדינה. 

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר ניצחונו של מיליי: "מברך על בחירתו לנשיאות, אנחנו מצפים להמשיך את שיתוף הפעולה הדו-צדדי המבוסס על ערכים ואינטרסים משותפים". 

גם נשיא ארצות הברית לשעבר, דונלד טראמפ, מיהר לברך את מיליי: "אני מאוד גאה בך. אתה תשנה את המדינה שלך ותהפוך את ארגנטינה לגדולה שוב!"

נשיא ארגנטינה חאבייר מיליי (צילום: Agustin Marcarian, רויטרס)
נשיא ארגנטינה חאבייר מיליי לאחר הזכייה | צילום: Agustin Marcarian, רויטרס

לפני חודש לערך עורר מיליי בן ה-52 רעידת אדמה במערכת הפוליטית בארגנטינה, לאחר שזכה למרבית הקולות בפריימריז לבחירת המועמדים לנשיאות. הוא נחשב לתומך נלהב של טראמפ, טוען שמשבר האקלים הוא "שקר", אמר בעבר כי חינוך מגדרי הוא "ניסיון לחיסול מוסד המשפחה", ואף כינה את האפיפיור הארגנטיני "שמאלני מרושע".