מזכ"ל האו"ם נגד ישראל: אנטוניו גוטרש, שכבר עורר סערה כשטען שהטבח שביצעו מחבלי חמאס "לא התרחש בחלל ריק", העביר היום (שני) שוב ביקורת על פעולות ישראל. לדברי גוטרש, ההגנה על אזרחים "חייבת להיות עיקרית" במלחמה בין ישראל לחמאס. עוד אמר כי הוא מודאג עמוקות "מההפרות הברורות של החוק ההומניטרי הבין-לאומי שאנו עדים לה".

מזכ"ל האו"ם הגדיל וטען כי "עזה הופכת לבית קברות לילדים". הוא האשים את ישראל שלדבריו "מפציצה ופוגעת באזרחים, בתי חולים, מחנות פליטים, מסגדים, כנסיות ומתקני או"ם". לכתבים במקום הוא אמר - "אף אחד לא בטוח", וקרא להפסקת אש הומניטרית. גוטרש התייחס גם לפעולות של חמאס ואמר כי "הארגון יחד עם חמושים אחרים' משתמשים באזרחים כמגן אנושי וממשיכים לשגר רקטות ללא הבחנה לעבר ישראל".

כשבועיים לאחר תחילת המלחמה עורר גוטרש סערה, לאחר שהביע ביקורת עזה בנאומו במועצת הביטחון נגד פעולותיה של ישראל בעזה. המזכ"ל טען בנאומו שפעולות הטבח שחמאס ביצע "לא התרחשו בחלל ריק" - וקישר אותן ל"כיבוש החונק שתחתיו נמצאים הפלסטינים במשך 56 שנה".

לאחר הביקורת על דבריו החמורים מצד בכירים במערכת הפוליטית של ישראל, בהם שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן שהודיע שינקוט בצעדים נגד אנשי מנגנון האו"ם, פרסם גוטרש הבהרה. "התלונות של העם הפלסטיני אינן יכולות להצדיק את ההתקפות הנוראיות של חמאס". עם זאת, בחר להתייחס גוטרש באותו הציוץ לפעולות של ישראל בעזה והמשיך לטעון ש"ההתקפות לא יכולות להצדיק את הענישה הקולקטיבית של הפלסטינים".

 

לאחר מכן צייץ שוב ואמר שנפגש עם משפחות חטופים, וקרא לשחרורם המיידי. "לאחר שנפגשתי עם משפחות שיקיריהם נלקחו כבני ערובה, אני מאשר את קריאתי לשחרור מיידי וללא תנאי של כל החטופים המוחזקים בעזה. שום דבר לא יכול להצדיק הרג, פציעה וחטיפת אזרחים בידי חמאס".