מהומה אדירה אירעה אמש (ראשון) בנמל התעופה מחצ'קלה שבדגסטן שבדרום רוסיה, לאחר שהתקבלה ידיעה על נחיתת מטוס ישראלי שהמריא מנתב"ג. התושבים המשולהבים, רובם המכריע מוסלמים פרו-פלסטינית, פרצו לשדה התעופה במטרה לבצע לינץ' בישראלים. 

למרות החשש הכבד, האירוע הסתיים ללא נפגעים - לרבות 50 נוסעי המטוס, שהיו כולם בעלי אזרחות זרה. חלקם אף היו דגסטנים שחזרו מטיפול רפואי בארץ. כמו כן, בשטח נמל התעופה נכחו כמה יהודים וישראלים שכנראה המתינו לטיסה. אלה אובטחו, נלקחו למתחם מבודד ובהמשך חולצו בריאים ושלמים. 

דוברת המועצה לביטחון לאומי, אדריאן ווטסון, הוציאה הלילה הודעה לפיה ארצות הברית מגנה את המחאות האנטישמיות בדאגסטן שברוסיה. "ארצות הברית מגנה את המחאות האנטישמיות בדגסטן רוסיה", כתבה. "ארה"ב עומדת באופן חד משמעי עם כל הקהילה היהודית כאשר אנו חוזים בעלייה העולמית באנטישמיות. אין אף פעם שום תירוץ או הצדקה לאנטישמיות".

גורם ביטחוני הודיע כי "מספר מצומצם יחסית של ישראלים ויהודים שוהים מבודדים ומאובטחים בשדה התעופה, וכי פועלים שהם ימריאו משם לטיסת המשך למוסקבה". לאחר כשעתיים, בסביבות 22:00, רשות התעופה של רוסיה הודיעה כי כל המתפרעים פונו מנמל התעופה. 

בתיעוד נראים המוני המפגינים הפרו פלסטיניים רצים לכיוון מסוים, תוך כדי כך שהוא קוראים "אללה אכבר", ומחזיקים בידם דגלי פלסטין. הם נראו רצים בין השערים, תוך שהם מחפשים את היהודים והישראלים. בתיעוד אחר הם נראים פורצים ונכנסים למסלולי ההמראה - ואף עוצרים רכבים באזור תוך שהם שואלים את הנהגים אם הם הסיעו את הנוסעים מישראל. "אנחנו באנו בשביל היהודים, להרוג אותם עם סכין ולירות עליהם", אמרו המפגינים באחד הסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות.

המטוס קיבל עדכון שלא לנחות בשדה התעופה במחצ'קלה בעקבות ההתפרעות האנטישמית. לאחר מכן, המטוס המריא ונחת בשדה תעופה סמוך אך גם אליו הגיעו המתפרעים. צוות המטוס הורה לנעול את הדלתות, וכוחות הביטחון במקום הכריזו על שטח סגור. 

כוחות הביטחון שהגיעו למקום ניסו להוריד את האינטרנט על מנת שלא יתבצע שידור מהאזור. כל הנחיתות בשדה הופסקו, ושדה התעופה נסגר להמראות ונחיתות. הרב הראשי של דגסטן הודיע: "ייתכן ש-400 המשפחות בקהילה היהודית באזור תזדקק לפינוי".

משרד רה"מ ומשרד החוץ התייחסו לאירוע החריג: "מדינת ישראל רואה בחומרה ניסיונות לפגוע באזרחים ישראלים וביהודים בכל מקום. משרד ראש הממשלה, משרד החוץ והמטה לביטחון לאומי (המל"ל) עוקבים אחר התפתחות האירועים בדרום רוסיה במחוז דגסטאן. ישראל מצפה מרשויות החוק הרוסיות לשמור על שלומם של כל האזרחים הישראלים ויהודים באשר הם ולפעול בנחרצות נגד הפורעים ונגד ההסתה הפרועה המופנית כלפי יהודים וישראלים. שגריר ישראל ברוסיה, אלכס בן צבי, פועל מול הרשויות ברוסיה לאבטחת שלומם של ישראלים ויהודים במקום". במקביל, המל"ל כינס דיון חירום בנושא.

הרשויות ברוסיה הזהירו את המתפרעים שכל מי שמשתתף יזוהה בידי מצלמות המעקב בשדה התעופה ובאזורים מסביב. "מי שמסית לאלימות ולשנאה אתנית יעמוד לדין", הבהירו הרשויות. לאחר כשעתיים, הרוסים מוסרים שכוחות הביטחון הצליחו להשתלט על האירוע.

בימים האחרונים, עוד לפני האירוע, פורסמו דיווחים על ניסיונות לינץ' וחיפוש אחר יהודים באזורים שונים בדגסטן. על פי הדיווחים האלה נפוצו שמועות כי יהודים וישראלים נמלטו לאזור בעקבות המלחמה בישראל - והם ביקשו לנקום בהם.

זלנסקי: "אין מדובר בתקרית בודדת, אלא בחלק מתרבות השנאה של רוסיה"

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, כתב בציוץ בטוויטר: "סרטונים מחרידים ממחצ'קלה, רוסיה, שבו המון זועם פרץ לשדה התעופה בחיפוש אחר אזרחים ישראלים בטיסה מתל אביב. אין מדובר בתקרית בודדת, אלא בחלק מתרבות השנאה הנרחבת של רוסיה כלפי מדינות אחרות".

עוד הוסיף: "שר החוץ הרוסי השמיע שורה של התבטאויות אנטישמיות בשנה האחרונה. גם נשיא רוסיה השתמש בהשמצות אנטישמיות. עבור ראשי התעמולה הרוסית המדברים בטלוויזיה הרשמית, רטוריקה של שנאה היא דבר שבשגרה. אפילו ההסלמה האחרונה במזרח התיכון עוררה הצהרות אנטישמיות. האנטישמיות והשנאה הרוסית כלפי מדינות אחרות הן מערכתיות ושורשיות עמוקות".