בואה נוי, הגורילה שזכתה לכינוי "הבודדה ביותר בעולם", כלואה במתחם בטון צפוף בגן חיות שנוי במחלוקת בבנגקוק, PATA – כבר קרוב ל-40 שנה. גילויים אחרונים מצביעים על כך שהבעלים במקום, כפי שדיווח אתמול (שלישי) "הדיילי סטאר", דורש סכום של 700 אלף פאונד (למעלה מ-3 מיליון שקלים) תמורת שחרורה.

דרישת הבעלים, קאניט סרמסירמונגקול, מגיעה אחרי שטען כי הצוות שלו מתייחס לבואה נוי, הגורילה החיה היחידה בתאילנד, "כמו לבת שלהם". עוד ציין כי אף אחד לא צריך לדאוג באשר לרווחתה. אלא שג'ייסון בייקר, סגן הנשיא של ארגון זכויות בעלי החיים PETA שבאסיה, ארגון שמנהל קמפיין לשחרור בואה נוי מאז 2012, חולק עליו נחרצות. "הגורילה בואה נוי סובלת ממצוקה פסיכולוגית קיצונית במתחם הבטון שבו היא כלואה לבדה, כבר קרוב ל-40 שנה, יותר ממה שרוב התאילנדים חיים", אמר בייקר.

ארגון הזכויות, לדברי בייקר, "הציע מספר פעמים להעביר אותה ואת החיות האחרות בגן למקלטים מכובדים, שם יהיו להן עצים לטפס עליהם, דשא להתגלגל עליו וחיות אחרות להתרועע איתן. המתקן העלוב הזה זוכה לגינוי בינלאומי כאחד מגני החיות הגרועים בעולם. כל החיות המוחזקות שם בשבי, מוגבלות למתחמים קטנים ושוממים להחריד, ונמנע מהן אור שמש, אוויר צח והזדמנויות לעסוק בהתנהגות בעלת משמעות עבורן".

View this post on Instagram

A post shared by Plano Informativo (@planoinformativo)

בואה נוי נעולה מרבית חייה בגן החיות של בנגקוק, הממוקם במתחם קניות של חנות כולבו בעיר, המשתרעת על שתי קומות, השישית והשביעית. לאחרונה הביע שר הסביבה התאילנדי את רצונו לראות את הגורילה הבודדה עוברת למקלט ראוי. "קיימנו בעבר פעילויות לשחרורה של בואה נוי ולגיוס כספים, אספנו תרומות. הבעיה שהבעלים מסרב למכור", מסר מזכירו לתקשורת המקומית. "כשהוא כן מסכים למכור אותה, המחיר גבוה מדי. בואה נוי נחשבת רכוש פרטי, לכן איננו יכולים לעשות דבר", הוסיף המזכיר, שציין גם כי "הבעלים קנה אותה לפני שהוכנסו חוקים למניעת סחר, ובעלות על בעלי חיים בסכנת הכחדה וחיות בר".

אלא שהביקורת על רווחתה של בואה נוי, כפי שאמר בעבר הבעלים לתקשורת המקומית, "לא נוגעת לי. האנשים האלה רואים תמונה שלה באינטרנט ובטוחים שהיא מדוכאת. אבל ככה היא נראית, כמו בני אדם: לחלק יש פרצוף עצוב ולחלק יש פרצוף שמח". הוא דחה בעבר על הסף את ההצעה לשחררה מהכלוב לחיק הטבע – בטענה שקודם יש ללמד אותה איך לחיות בכוחות עצמה.

למרות מאמצים מתמשכים לשחרור בואה נוי מצד הממשלה, ארגוני זכויות וסלבריטאים שונים, כמו השחקנית זוכת פרס האמי ג'יליאן אנדרסון או הזמרת שר, שקראה לסגור את גן החיות כשצייצה על בעליו כי "האיש הזה מרוויח מהסבל של בעלי החיים הלכודים המסכנים האלה" - ממשיכה הגורילה הבודדה לסבול בתנאי שבי בגן החיות התאילנדי.