מנהלת המרכז לתקיפה מינית באוניברסיטת אלברטה בצפון קנדה חתמה על מכתב תמיכה פרו-פלסטיני, שטען שאין אימות לכך שמחבלי חמאס אנסו נשים במהלך מתקפת הפתע ב-7 באוקטובר. לאחר סערה ציבורית, נשיא האוניברסיטה הודיע אתמול (שבת) על פיטוריה: "היא לא מועסקת יותר, אנחנו מכירים בנזקים ההיסטוריים והמתמשכים של האנטישמיות".

המכתב הפומבי, שנכתב על ידי חברות פרלמנט מקומיות שלושה ימים לאחר הטבח שביצע חמאס, קרא לפוליטיקאים קנדים לתמוך בפלסטין ו״להפסיק את השותפות לרצח העם״. במכתב מתחו ביקורת על כך שהאשימו "באופן בלתי מבוסס את הפלסטינים באלימות מינית". בקהילה היהודית בקנדה הביעו זעם מהחתימה על פירסון על המכתב, וכתבו בטוויטר: "האם המרכז לתקיפה מינית לא צריך להאמין לכל הקורבנות, ולא רק ללא יהודים?".

נשיא אוניברסיטת אלברטה, ביל פלנגן, התייחס לסערה הציבורית – והודיע על פיטוריה המיידיים של פירסון: "שימוש פסול ובלתי מורשה בשם המרכז לתקיפה מינית. האוניברסיטה מינתה מנהל זמני חדש למרכז".

"אני רוצה להבהיר שדעותיה של העובדת לשעבר אינן מייצגות את אלה של האוניברסיטה, ואנחנו עומדים בתקיפות נגד אפליה ושנאה על רקע דת, גזע, מוצא אתני ומוצא לאומי", כתב בטוויטר. "אנחנו מכירים בנזקים ההיסטורים והמתמשכים של האנטשימיות, ומתחייבים לעשות ככל שביכולתנו כדי לקדם עולם נקי מדעות קדומות ואפליה". עוד הדגיש: "אנחנו מתנצלים ומתחייבים לפעול כדי להחזיר את האמון".

ראש ממשלת קנדה: "הרג נשים, ילדים ותינוקות בעזה - חייב להיפסק"

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, ביקר בשבוע שעבר בחריפות את ישראל - וקרא לה להפסיק "להרוג נשים, ילדים ותינוקות בעזה". "אני קורא לממשלת ישראל לנהוג באיפוק מרבי", אמר טרודו במסיבת עיתונאים שקיים בפרובינציית קולומביה הבריטית והוסיף: "העולם צופה, בטלוויזיה, ברשתות החברתיות - אנחנו שומעים עדויות של רופאים, בני משפחה, ניצולים, ילדים שאיבדו את הוריהם".

ג'סטין טרודו: אנו מצרים על התנהלותה של ס (צילום: רויטרס, חדשות)
ג'טסין טרודו, ראש ממשלת קנדה | צילום: רויטרס, חדשות

עם זאת, טרודו הדגיש שחמאס צריך להפסיק להשתמש בפלסטינים כמגנים אנושיים - וקרא לשחרר את כל החטופים הישראלים שנמצאים בשבי בעזה. בשבוע שעבר, הוא קרא לקיים "הפוגה הומניטרית" שתאפשר את שחרור החטופים ומתן סיוע הומניטרי לאזרחי הרצועה.

הפגנה פרו-פלסטינית בטורונטו, קנדה, בסוף אוקטובר (צילום: AP)
הפגנה פרו-פלסטינית בטורונטו, קנדה, בסוף אוקטובר | צילום: AP

נתניהו תייג את טרודו בציוץ טוויטר וכתב: "לא ישראל מכוונת לאזרחים - אלא חמאס, שערף ראשים, שרף וטבח אזרחים בזוועות הקשות ביותר שבוצעו ביהודים מאז השואה. בעוד ישראל עושה הכל כדי להרחיק אזרחים מפגיעה, חמאס עושה הכול כדי שיהיו בקו האש".