ההודעה אמש (שני) על זיהוי גופתה של ויויאן סילבר, תושבת קיבוץ בארי שנרצחה במתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר, זעזעה רבים ברחבי העולם. סילבר ז"ל, בת 74 במותה, הייתה פעילת שלום מרכזית ומפורסמת, והיא זוכה בשעות האחרונות להספדים מרבים ממכריה בעולם, יהודים, ערבים ואחרים.

"כל כך עצוב לגלות שזוהו שרידי גופתה של ויויאן סילבר", כתב סקונדר כרמאני, כתב Channel4 מבריטניה, עיתונאי גולה מאפגניסטן. "ויויאן הקדישה את חייה לקידום שלום עם הפלסטינים".

"ממש שובר לב לשמוע על מותה של פעילת השלום ויויאן סילבר. ויויאן הייתה קול אמיץ ובלתי מתפשר לשלום ולאנושיות, שראה באופן לא מתנצל בפלסטינים כבני אדם – דברים שרבים נכשלים בו", כתב החוקר הערבי רמי יעקוב.

סטפן זייברט, שגריר גרמניה בישראל, כתב: "החדשות האלה שוברות. ויויאן סילבר, שעבדה ללא לאות למען שלום והבנה נרצחה על ידי חמאס, הכוח של השנאה העיוורת. ליבי עם המשפחה והחברים הרבים, יהודים ופלסטינים".

ג'ון לינדון, פעיל שלום שעבד מקרוב עם סילבר, כתב: "חברתי ויויאן סילבר נרצחה בידי חמאס. הנה תמונה שלי עם ויויאן מלפני חמש שנים, מביטים לעבר עזה שהיא כל כך רצתה שתהיה חופשית ושתחיה בשלום".

בכתבה נרחבת במגזין טיים מלפני כמעט חודש שעסקה באזרחים שנחטפו על ידי חמאס כתב לינדון על סילבר: "ויויאן תמיד הייתה הקול הזה בחדר שאמר 'לא, עלינו לדבר על עזה, על העזתים, לשקם את האנושיות שלהם', וזה מה שהופך את החטיפה שלה לטרגית יותר מהכול. היא ישראלית שהתרכזה בזה, וידעה היטב מה המציאות בעזה, שיכלה בקלות לשרטט לך מפה של בית להאיה או העיר עזה הישר מראשה".

סילבר נולדה בקנדה ועלתה לישראל בשנת 1974. בוושינגטון פוסט הקדישו כתבה נרחבת למותה, וציינו כי במשך השבועות האחרונים ליוו את ילדיה חן ויונתן במאבקם לקדם את שחרורה מעזה, כשחשבו שהיא חטופה. "היא עסקה בגינוי ישראל על הטיפול שלה בפלסטינים, היא נלחמה נגד המצור שהוטל על עזה כבר מאז 2007, ונהגה לאסוף ילדתים עזתים ולהסיע אותם לבתי חולים בישראל", נכתב עליה.

בנה יונתן אמר בשבוע שעבר לרדיו CBC הקנדי כי ההודעה האחרונה שהוא קיבל ממנה בבוקר 7 באוקטובר הייתה ב-10:54. "היא ידעה משלב מאוד מוקדם שמחבלי חמאס נכנסו לקיבוץ, אבל היא לא הבינה את ההיקף". עוד הוא צוטט כאומר שהיא אמרה שהיא כל הזמן שמעה סמוך אליה את קולות הירי והנפץ, אבל הטון של דבריה היה שממש עוד רגע זה בטח יגמר.