בממשל ביידן נוטים שלא לתקוף ישירות את החות'ים בתימן בשלב זה, למרות האיומים ההולכים וגוברים שהם מציבים באזור, כך דווח אמש (רביעי) ב"פוליטיקו". על פי הדיווח, בכירים בוושינגטון מעריכים לפי שעה כי תקיפה נגד החות'ים תהיה טעות, ומהווה סכנה גדולה להסלמת המלחמה בין ישראל וחמאס לעימות אזורי נרחב הרבה יותר - מה שבארה"ב מבקשים להימנע ממנו יותר מכול. במקביל, האמריקנים גם מונעים מישראל לתקוף את החות'ים, ועל פי דיווח בוול סטריט ג'ורנל אמרו לישראל שלא לתקוף בתימן - מחשש להרחבת העימות במזרח התיכון למלחמה אזורית גדולה.

על פי הדיווח בפוליטיקו, כמה בכירים בממשל מתנגדים לקריאות השונות להגיב בעוצמה נגד החות'ים - למרות שרק השבוע הם תקפו שלוש ספינות מסחר בין-לאומיות וגם תקפו את ספינת המלחמה האמריקנית USS Carney. אתמול התרחש אירוע צבאי נוסף, כשספינת המלחמה האמריקנית USS Mason הפילה כלי טיס בלתי מאויש של החות'ים, סמוך לנמל חודידה.

המצעד הצבאי של החות'ים בתימן
המצעד הצבאי של החות'ים בתימן
המצעד הצבאי של החות'ים בתימן
המצעד הצבאי של החות'ים בתימן

לאורך הימים האחרונים עולים קולות שונים הקוראים לאמריקנים להגיב בעוצמה נגד החות'ים, שלוחים של משמרות המהפכה באיראן, בעקבות האיום ההולך וגובר שהם מציבים על אחד מנתיבי השיט והסחר החשובים ביותר בעולם. החות'ים עצמם הצהירו כי הם נערכים לפגוע בספינות בעלות זיקה ישראלית, אולם בפועל הם פגעו כבר בכמה ספינות זרות, ללא קשר לישראל, עם אנשי צוות ממדינות רבות בעולם. במקביל, לפני יומיים דווח כי קיים תסכול הולך וגדל בממשל ביידן מפני היעדר התגובה של ארה"ב לאיום מתימן, ואף נמתחה ביקורת על ביידן שהוא "ממעיט בגודלו של האיום" כדי להימנע מתקיפה.

ההחלטה המסתמנת של האמריקנים שלא לתקוף כעת את החות'ים מגיעה לאחר שאתמול דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי בסעודיה ביקשו מארה"ב במפורש שלא לתקוף כעת בתימן. על פי הדיווח, גם בריאד קיים חשש גדול מאוד מהסלמת המלחמה בעזה לעימות מזרח-תיכוני נרחב. סעודיה, שחולקת גבול ארוך מאוד עם החות'ים, סבלה מהם במשך שנים ארוכות בעקבות מעורבותה הגדולה במלחמת האזרחים בתימן - נגד החות'ים.

ביידן, בן סלמאן ומודי בפסגת ה-G20 בהודו (צילום: רויטרס)
ביידן, בן סלמאן ומודי בפסגת ה-G20 בהודו | צילום: רויטרס

באופן טבעי, בממלכה הסעודית מעוניינים להנמיך ככל הניתן את גובה הצבאיים באזור ים סוף, בואכה מצר באב אל-מנדב. לאורך 20 החודשים האחרונים נהנים בריאד מהפסקת אש ממושכת עם החות'ים, ולאחרונה אפילו התקיימו שיחות ישירות לגבי סיום מלחמת האזרחים בתימן, וכעת עולה החשש כי הם עלולים להישאב בשנית לביצת הלחימה התימנית, ולהיות נתונים לשיגור משמעותי של רקטות וכלי טיס בלתי מאוישים.

בממשל ביידן ובערב הסעודית חולקים חזון משותף להרגעת הרוחות במזרח התיכון, בין אם בכל הנוגע למלחמה בין ישראל וחמאס ובין עם בנוגע לעימות נגד כוחותיה השלוחים של איראן. באותו האופן שבו נמנעים בממשל ביידן מתקיפה משמעותית בתימן - כך נמנעים שם ככל הניתן מהפעלת כוח נגד המיליציות הפרו-איראניות בעיראק ובסוריה, שמאז 17 באוקטובר ביצעו קרוב ל-100 תקיפות נגד כוחות ארה"ב באזור - ונענו בשש תגובות צבאיות בלבד.

יירוט הטילים מתימן לישראל על ידי USS Carney (צילום: U.S Navy)
יירוט הטילים מתימן לישראל על ידי USS Carney, ארכיון | צילום: U.S Navy

על רקע החזון המשותף של האמריקנים והסעודים לרגיעה אזורית, אמר הבוקר עמוס הוכשטיין, שליח האנרגיה המיוחד של הנשיא ביידן, כי התוכנית לנורמליזציה ביחסים בין ריאד וירושלים עדיין על הפרק. "ארה"ב תמיד רצתה לראות נורמליזציה בין סעודיה וישראל, לא איבדנו תקווה ואנחנו ממשיכים להיות מחויבים למהלך האינטגרציה האזורית - שצריך להיות גדול יותר מרק סעודיה וישראל", אמר.