רשת BBC הבריטית אספה תיעודים ועדויות רבים ממסיבת הטבע סמוך לקיבוץ רעים שהסתיימה בטבח נורא של יותר מ-250 בני אדם. ככל הנראה, מבלים רבים במסיבה נחטפו על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה. בדיווח מצמרר, מתוארים האירועים הקשים במסיבה, וכיצד המחבלים רצחו חוגגים חסרי אונים בדם קר. בנוסף, חלק מהמחבלים צולמו וזוהו.

כ-4,000 בני אדם הגיעו למסיבה, רובם בני פחות מ-30. הם נאספו באזור מרוחק בדרום ישראל, לפסטיבל "סופר נובה" – אירוע שהבטיח ריקודים, מוזיקה, אומנות ומשקאות במיקום סודי. לרוכשי הכרטיסים נאמר להגיע לאזור מצפון לקיבוץ רעים, כשישה ק"מ מגבול רצועת עזה. מארגני המסיבה הבטיחו "מסע של אחדות ואהבה".

ואכן, ניתן לראות המון פרצופים מאושרים בתיעוד וידאו שעלה בשעה 07:22 ביום שבת. בתיעוד נראים החוגגים צוחקים ורוקדים עם אור עלות השחר. אבל אז, הופיעו מאחוריהם בשמיים עננים של יירוטי טילים של הצבא הישראלי שכוונו לרקטות ששוגרו מרצועת עזה. בשעות הבאות ירה חמאס אלפי רקטות לעבר מדינת ישראל.

 

 

ניתן לראות את חלק מבאי הפסטיבל בתיעוד מביטים בדאגה לעבר ענני הפיצוצים. אחרים התעלמו והמשיכו לרקוד. בתיעוד וידאו נוסף שפורסם בהמשך – המוזיקה נפסקה. אנשים החלו להימלט מאתר הפסטיבל, חלק נראים מבוהלים, אחרים מתכופפים כדי למצוא מחסה, ואחרים נראים הולכים בנון-שלנטיות לעבר היציאה.

לא ברור כמה דקות חלפו מהרגע שהחל ירי הרקטות ועד שהגיעו המחבלים (בכתבה של BBC לא נכתבו המילים מחבלים או טרוריסטים, אלא לוחמים וחמושים – Militants ו-Gunmen), אולם התיעודים והעדויות מלמדים כי הכול התרחש בתוך דקות. "היו רקטות, ואז הם החלו לירות. זה הגיע מכמה כיוונים, והלך והתחזק", סיפר ל-BBC גלעד קרפלוס, בן 31 שעבד כמעסה בפסטיבל. "ראיתי אנשים נופלים, ברגע הזה קפצנו לג'יפ והתחלנו לנסוע לעבר השדות".

"נסענו לעבר הכביש הראשי, אבל אחרי דקה מישהו החל לצרוח שהמחבלים יורים", ציטט ה-BBC דברים שכתבה אחת המבלות בסטורי באינסטגרם. "אבל, אחרי שתי דקות, הבנו שהמחבלים נמצאים גם בכיוון השני".

גילי יוסקוביץ' סיפרה ל-BBC שהמחבלים היו "בכל מקום", והגיעו עם נשק אוטומטי. בנוסף, היא סיפרה כי היא שמעה כיצד הם מורידים עוד נשק רב מהרכבים שאיתם הם הגיעו. על פי כל העדויות שאסף ה-BBC, המחבלים הצליחו להקיף את כל המבלים במסיבה בצורה אפקטיבית.

ה-BBC מתארים את התיעוד באחת ממצלמות הרכבים שהיו באזור המסיבה, בשעה 09:23 בבוקר של יום שבת, כשעתיים לאחר תחילת המתקפה הרצחנית במסיבה. בתיאור התיעוד נכתב כי נראה אדם שלא זז מתחת לאחד הרכבים, ובמקביל מופיע מחבל המוביל את אחד ממשתתפי המסיבה, עם בגדים מוכתמים בדם, ונעלם מהתמונה. לאחר שהם עוזבים את המקום, אותו אדם שככל הנראה העמיד פני מת מתחת לאוטו הרים את ראשו והציץ על המתרחש – אולם זו הייתה טעות, כי אז הגיע מחבל נוסף ורצח אותו.

בתיעוד נוסף מאותה מצלמת רכב, נראים קבוצה של מחבלים, שנראה כי רק אחד מהם חמוש, מתחילה לבזוז את הרכב הסמוך. הם החלו לפשפש בכיסים של גופות שהיו ברכב, ומצאו מזוודה ברכב אחר שחנה בסמוך. ואז הם מצאו משהו נוסף – שני אנשים, גבר ואישה, שניסו להתחבא ברכב והתגלו על ידם.

שני האנשים שהתגלו נראים בתיעוד נלקחים ומוצאים מתמונת המצלמה, אולם שתי דקות לאחר מכן האישה מופיעה שוב, ככל הנראה נמלטה – קופצת ומנופפת בידיה באוויר. על פי ה-BBC, ייתכן שהיא חשבה שיש כוחות הצלה בקרבת מקום. ואולם, בתוך שניות היא נראית נופלת על הרצפה, וירי נראה מסביבה. על פי הדיווח, לא ברור מה עלה בסוף בגורלה.

שלושה מהמחבלים במסיבה ברעים, האמצעי - שוטר בעזה (צילום: BBC)
שלושה מהמחבלים במסיבה ברעים, האמצעי - שוטר במשטרת עזה | צילום: BBC

עוד בתחקיר ה-BBC – נבחנו תמונות פניהם של שלושה ממחבלי חמאס שהופיעו בתיעודים. לפחות אחד מהם זוהה, והתברר שהוא שוטר במשטרת עזה.

ביממה האחרונה נמתחה ביקורת בבריטניה על העובדה שבחרו ב-BBC לכנות את המחבלים "לוחמים" ו"חמושים", אך נמנעו מהמילים מחבלים וטרוריסטים. ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק אמר אתמול: "הם לא לוחמים והם לא לוחמי חירות, הם טרוריסטים. כל האנשים שתומכים בחמאס נושאים באחריות למתקפה הזאת".