סעודיה בהודעת גינוי יוצאת דופן: האמיר תורכי אל-פייסל, לשעבר ראש המודיעין הסעודי ובנו של אחד המלכים הסעודים לשעבר, פרסם הערב (חמישי) הודעת גינוי כפולה לחמאס וישראל שבה נכתב: "אנחנו מגנים את חמאס על הניסיון שלו למנוע נורמליזציה בין סעודיה לישראל ומגנים את ישראל על שאפשרה העברת כספים מקטאר לידי החמאס ברצועת עזה".

הערב פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" כי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שהשתתף בקבינט המלחמה אתמול אמר לשרים שלמיטב הבנתה של ארה"ב - עיתוי המתקפה של חמאס נגד ישראל נועד לסכל את מאמצי הנורמליזציה מול סעודיה. אמירה זו של הנשיא מספרת אולי למה הוא עצמו רואה את המלחמה הזו בהקשרים הרבה יותר רחבים.

תורכי אל-פייסל (צילום: רויטרס)
הנסיך הסעודי תורכי אל-פייסל, לשעבר ראש המודיעין הסעודי | צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בפגישה עם ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק כי מתקפת חמאס על ישראל נועדה "למנוע את הרחבת השלום במזרח התיכון", וקרא לבריטניה להמשיך לתמוך במהלכיה הצבאיים של ישראל בעזה.

"היינו על סף הרחבת השלום, והשמדת המהלך הזה הייתה אחת הסיבות לכך שהפעולה הזו ננקטה", אמר נתניהו לסונאק בפגישתם בירושלים. "זו השעה הכי אפלה שלנו. זה אומר שזו מלחמה ארוכה, ואנחנו נזדקק לתמיכה המתמשכת שלכם".

_OBJ

סונאק הוא המנהיג המערבי האחרון שביקר בירושלים כדי להביע תמיכה בישראל, לנסות להתניע משא ומתן לשחרור החטופים ולהקל על העברת הסיוע ההומניטרי לעזה. ראש ממשלת בריטניה טס לאחר מכן לסעודיה כדי לפגוש את יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שהדגיש בפני סונאק כי הממלכה רואה בפגיעה באזרחים בעזה "פשע מתועב", כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית הסעודית.

סונאק קרא ליורש העצר להשתמש בהנהגה הסעודית באזור כדי לתמוך ביציבות האזורית, והדגיש את "הצורך למנוע כל הסלמה בסכסוך", כך נמסר ממשרד ראש ממשלת בריטניה. במקביל, ברויטרס דווח שסעודיה הקפיאה את המגעים בתיווך ארה"ב לנרמול יחסיה עם ישראל.