לראשונה מאז הטבח, ולאחר ביקורת גדולה בישראל ובעולם על היעדר הגינוי למעשי האונס והאלימות המינית של מחבלי חמאס - ארגון הנשים של האו"ם מגנה את הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר. למרות "גינוי חד-משמעי", בחרו בארגון הנשים לפתוח את ההודעה ב"הבעת צער עמוק על חידוש הפעולות הצבאיות בעזה".

 

 

"אנו מגנים באופן חד-משמעי את המתקפות הברוטליות של חמאס על ישראל ב-7 באוקטובר. אנו מודאגים מהדיווחים הרבים על מעשי זוועות מבוססי מגדר ואלימות מינית במהלך המתקפות. זו הסיבה שקראו לחקור את כל הדיווחים לאלימות על רקע מגדרי ולהעמיד לדין את כל המעורבים, עם דגש על זכויות הקורבן".

הפגנה מחוץ למטה ארגון האו"ם לקידום נשים (צילום: עומר קפלן)
הפגנה מחוץ למטה ארגון האו"ם לקידום נשים | צילום: עומר קפלן
הפגנה מחוץ למטה ארגון האו"ם לקידום (צילום: רועי בושי)
צילום: רועי בושי

זו אינה הפעם הראשונה שבה ארגון הנשים של האו"ם מתייחס למעשי הזוועות של חמאס, אך הפעם הראשונה שבה נרשם גינוי מפורש. לפני כשבוע פרסם הארגון הודעה כללית, ללא גינוי ברור, ובו נכתב: "אנחנו מוטרדים מהדיווחים על אלימות מבוססת מגדר שאירעה ב-7 באוקטובר. אנו קוראים לחקירה יסודית, תוך הענקת עדיפות לזכויות ולביטחון הנוגעים בדבר".

בהמשך ההודעה בחרו בארגון הנשים של האו"ם לקרוא ל"חקירה נרחבת" ב"שטחים הפלסטיניים הכבושים", כולל מזרח ירושלים וישראל. "בכל הסכסוכים, נשות האו"ם תומכות באופן מלא בחקירות קפדניות ובוועדות חקירה הכין שהן קיימות. אנו מברכות על ועדת החקירה של האו"ם בנושא אלימות מינית, זמן קצר מאוד לאחר התרחשות הפיגועים", נכתב.

הפגנה מחוץ למטה ארגון האו"ם לקידום (צילום: רועי בושי)
צילום: רועי בושי
הפגנה מחוץ למטה ארגון האו"ם לקידום נשים (צילום: עומר קפלן)
הפגנה מחוץ למטה ארגון האו"ם לקידום נשים | צילום: עומר קפלן

"במשך כמעט 50 יום נציגי האו"ם שתקו מול האונס, הרצח והחטיפה של מאות נשים ונערות ישראליות", תקף שר החוץ אלי כהן והאשים את הארגון ב"עמדה חד-צדדית" שמתעלם מפשעי מלחמה נגד נשים וילדים בעקבות ההודעה הקודמת בסוף חודש נובמבר. "הנשים הישראליות היו קורבן להתקפה חסרת רחמים ב-7 באוקטובר. התקפה שלוותה במעשי זוועה הכוללים אלימות מינית, פגיעה בנפש ורצח נשים, נערות וילדות".