ריאיון מהגלות, בלי פחד: העיתונאית מריה מעלוף היא לבנונית שעוררה לפני 6 שנים סערה גדולה בארצה לאחר שקראה לישראל להתנקש בחייו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. השלטונות במדינה האשימו אותה בשיתוף פעולה עם ישראל, וב-2021 נאלצה אפילו להימלט לארה"ב בעקבות איומים על חייה. מאז היא נמצאת שם, וברקע המלחמה הנוכחית והמתיחות בין ישראל לחיזבאללה - היא מספרת שמזכ"ל ארגון הטרור נסראללה בעצם מהסס מכניסה ללחימה ושדברי הרהב שלו - נועדו ליחסי ציבור בלבד: "הוא מנסה לשמור על הכבוד ועל השם הטוב".

ראינו את שני הנאומים האחרונים של חסן נסראללה. מה הוא רוצה מישראל כרגע? האם הוא דוחף לכיוון מלחמה, או שהוא רק מגביר את הפרובוקציות ומנסה להראות שהוא משתתף במאבק הפלסטיני?

כולם ציפו מחסן נסראללה להודיע על מלחמה כוללת ולהיכנס למערכה צבאית נרחבת. כולם הופתעו מכך שאמר בנאום שלו שההחלטה (לצאת לפעולה) הייתה פלסטינית, שאת מבצע "מבול אל-אקצא" הוציאו לפועל הפלסטינים לבדם, שלאיראן אין קשר למבצע וחיזבאללה לא לקח חלק בקבלת ההחלטות. וזאת אף על פי שנערכה ישיבה שבה הובהר שמדובר בשיתוף פעולה עם איראן ושיש תמיכה איראנית למבצע.

מה שחסן נסראללה עושה כעת, הוא מנסה לרמוז לחמאס שהוא נכנס למערכה כדי לתמוך ולסייע. אבל בנאום הראשון שהוא נשא הוא עודד להגיע להידברות ולהפסקת אש, ובנאום השני הוא הסתפק בלדבר על ההתערבות של עיראק ושל הכוחות התימניים ועל הפעולות שמבצעות זרועותיה של איראן במרחב.

הוא אמר שהעיניים ימשיכו לעקוב אחרי ההתרחשויות בזירה. מי שיודע לקרוא אותו ממקורביו, הוא מוכן להיכנס בכל רגע. אך למען האמת, ואת זה כולם צריכים לדעת, אם תהיה הפסקת אש (מול חמאס), יהיה שקט בחזית הלבנונית מול ישראל. באמצעות ההתגרויות והפרובוקציות ומה שמתרחש באזור הגבול, הוא רוצה להוכיח לחמאס: אנחנו איתכם, אנחנו שולחים את אנשינו למאבק, ל"מלחמה באויב", כפי שהם אומרים. מדובר בהפגנת נוכחות. וכפי שאמרתי בתחילה, הוא מנסה לשמור על הכבוד ועל השם הטוב (שלו ושל חיזבאללה).

הקרנת נאום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בפרברי ביירו (צילום: רויטרס)
"מלחמה בלבנון תגרור אותה לעידן האבן? היא כבר שם" | צילום: רויטרס

האם יש ביקורת על נסראללה בדעת הקהל בלבנון? האם תושבי לבנון מודאגים מהאזהרות של ההנהגה הישראלית? האם תושבי לבנון מבינים שנסראללה עלול להוביל ולגרור אותם למלחמה שתחזיר את לבנון לתקופת האבן? 

ובכן, בלבנון כבר עכשיו אנו חיים בעידן האבן. זהו עידן האבן במובן שאין מדינה מתפקדת הרי גם בלי מלחמה אנחנו חיים בעידן האבן, ואם תתחיל מלחמה אנחנו נחיה במצב של קריסת מדינת לבנון, וזהו מצב טרגי.

אני רוצה להזכיר ולהגיד, דעת הקהל בלבנון מתנגדת לכל מלחמה אשר חיזבאללה סובר שהוא מסוגל לנהל. אני רוצה להסב את תשומת הלב לכך שהתחיל "מבצע פרסום" באמצעות מודעות שהופצו על לוחות מודעות ברחבי לבנון, אשר קוראים "לא למלחמה". אפילו נשלחו הודעות טקסט לטלפונים בלבנון. ממה שידוע לי מחבריי בלבנון, קיימת תרעומת ויש אזהרות מפורשות, קיימת חזית פוליטית חזקה בלבנון אשר אינה מעוניינת להיכנס למלחמה משום שאין שום יכולת להתמודד עם כל השלכות שיהיו.

ראינו את התגובה הישראלית בעזה, ואין ספק שכלפי לבנון התגובה תהיה קיצונית וקשה יותר. כמובן, בלבנון יודעים היטב שאם נסראללה יכריז על מלחמה ויכניס את התושבים למלחמה שאינם רוצים בה, הם לא יסכימו לכך בשום אופן.

האם ההתפתחויות בלבנון, המשבר הכלכלי והמשבר המדיני, עשויים להשפיע על חיזבאללה בהחלטתו אם להיכנס למלחמה כוללת עם ישראל?

ההחלטה בעניין כניסה למלחמה מעוררת רוגז ואי-נחת גדולים בקרב הלבנונים ויש להודות שחסן נסראללה היום מחויב להסכם הפסקת האש שנקבע ב-2006. על כן, יהיה עליו לספור עד מיליארד אם הוא רוצה להיכנס למלחמה כוללת כזו, והוא צפוי להסתפק בלהצהיר הצהרות פומביות ובלהרים את קולו, ולא יותר מכך.