חברי ועדת החוץ והביטחון, חברי הכנסת דני דנון ורם בן ברק מהליכוד ומיש עתיד, בהתאמה, פרסמו היום (שלישי) מאמר בוול סטריט ג'ורנל ובו הם מציעים "יוזמה חדשה" לגבי רצועת עזה ולפיה יחול פינוי מרצון של ערביי עזה למדינות העולם. במאמר, קראו השניים לגיבוש תוכנית שתאפשר מעבר של מספר פליטים גדול מרצועת עזה, אל מדינות שיסכימו לקלוט אותם.

תושבי עזה מתפנים לדרום הרצועה
תושבי עזה מתפנים לדרום הרצועה

 

"חמאס הפך את עזה לבסיס הטרור הגדול בעולם ואת תושבי הרצועה הפך לשכפ"ץ אנושי ולבני ערובה, בתוך שהוא משתמש בבתי ספר, מתקנים של אונר"א, בתי חולים, מסגדים, גני ילדים ובתי קברות כבסיסים לשיגור טילים לעבר ישראל וכאתרים לביסוס תשתיות טרור", טענו השניים. "פעילי הטרור של החמאס שודדים באיומים סיוע הומניטרי בין-לאומי של האו"ם וארגונים בין-לאומיים".

"החמאס שודדים סיוע כמו מזון, ציוד רפואי ודלק שאמורים לשמש את האוכלוסייה האזרחית בעזה, והם משאירים את האוכלוסייה הפלסטינית ללא טיפול בעוד שהם מנהלים את הקרבות מתוך בונקרים ומחילות מתחת לאדמה", כתבו.

בהמשך ביקרו דנון ובן ברק את ההחלטה שאושרה בעצרת הכללית של האו"ם וקוראת להפסקת אש הומניטרית מיד: "החלטות האו"ם לא מתמודדות עם המציאות ומתעלמות מכך שארגון הטרור חמאס הוא הבעיה ולא הפתרון, מכיוון שהוא מנע וממשיך למנוע ביתר שאת את האפשרות ליציבות ולתקווה לתושבי הרצועה. מכאן, יש חשיבות מכרעת שהקהילה הבין-לאומית תתייצב למען תושבי עזה ותבחן רעיונות חדשים, בתוך נקיטת פעולות ממשיות שישפרו את המציאות בשטח 'ליום שאחרי'".

 

דני דנון, רם בן ברק (צילום: ללא)
דני דנון ורם בן ברק | צילום: ללא

למעשה השניים הציעו כי "בדומה לסכסוכים דומים אחרים בעולם, מדינות העולם יקלטו לחיקן משפחות עזתיות שחפצות בהגירה ויישוב מחדש בהסכמת הצדדים", והם פירטו כיצד המהלך עשוי להתבצע. "ניתן לעשות זאת באמצעות מנגנון מובנה, בתיאום בין-מדינתי שייעודו מתן מענה בין-לאומי לתושבי עזה. זאת ועוד, כדי להקל על ההתאקלמות של אותם העזתים, הקהילה הבין-לאומית יכולה וצריכה לסייע להם בחבילת סיוע כלכלית נדיבה, כך שכל משפחה עזתית תוכל להיקלט במדינת היעד ביתר קלות ובנוחות".

"ארגונים בין-לאומיים יכולים לשחק תפקיד מרכזי בהעברתם של עזתים המעוניינים בכך למדינות המסכימות לקלוט אותם", הוסיפו חברי ועדת החוץ והביטחון בן ברק ודנון. "גם מספר התחלתי קטן יחסית, של 10,000 עזתים לכל מדינה קולטת - יביא להקלה עצומה בסבלה של האוכלוסייה וישפר את המצב בעזה. יש 193 מדינות בעולם, רובן, לפחות לפי הצבעותיהן באו"ם, תומכות תמיכה חסרת פשרות בפלסטינים, כך שניתן להניח שלא יתנגדו לסייע לאותם הפלסטינים שבהם הן תומכות לאורך השנים".

ציר סלאח א-דין פתוח לפינוי תושבי עזה לדרום הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
ציר סלאח א-דין שנפתח לפינוי תושבי עזה לדרום הרצועה | צילום: דובר צה"ל

"כל שדרוש הוא כמה מדינות שייענו לבקשה ויקבלו את העזתים כדי לסייע לאוכלוסייה שתהגר וגם לזו שתבחר להישאר", סיכמו השניים. "זוהי לא רק חובה מוסרית אלא הזדמנות למדינות העולם להתייצב כתף אל כתף ולהפגין חמלה ומחויבות לפתרון בר-קיימא, שיסייע ליציבות המזרח התיכון כולו".

שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', הגיב על המאמר של שני הח"כים ובירך: "זה הפתרון ההומניטרי הנכון לתושבי עזה ולאזור כולו לאחר 75 שנות פליטות, עוני ומסכנות. מרבית אוכלוסיית עזה היא דור רביעי וחמישי לפליטי 48, שבמקום להיות משוקמים כבר מזמן על בסיס אישי ואנושי כמו מאות מיליוני פליטים בכל העולם, הם הוחזקו כבני ערובה בעזה בעוני ובצפיפות והיוו סמל לשאיפת השמדתה של מדינת ישראל וחזרת הפליטים ליפו, חיפה, עכו וטבריה. זו גם הסיבה לשנאה העזה שעל ברכיה גדלה ומתחנכת אוכלוסיית עזה למדינת ישראל וליהודים, שנאה שרק היא יכולה להסביר את אכזריות הטבח הנורא שביצע חמאס-דאעש באזרחי ישראל, משל הייתה מדינת ישראל המקור לכל מצוקותיהם, וממילא בהשמדתה נעוץ הפתרון".