על פי כל הדיווחים ברוסיה, יבגני פריגוז'ין, מנהיג קבוצת וגנר נהרג אמש (רביעי) בהתרסקות מטוסו הפרטי. לפי שעה עדיין לא התקבל אישור רשמי על ידי הממשלה במוסקווה וסוכנויות הידיעות המרכזיות, אך כלי התקשורת הלא רשמיים המזוהים עם קבוצת וגנר כבר הודיעו על מותו. 

התרסקות מטוסו של מנהיג קבוצת וגנר

  • מטוס עם 10 בני אדם התרסק באזור טבר ברוסיה, צפון-מערבית למוסקווה.
  • רשות התעופה ברוסיה אישרה שפריגוז'ין היה רשום על הטיסה.
  • עדויות ראייה: טיל מערכת ההגנה האווירית הרוסית פגע במטוס ופוצץ אותו באוויר.
  • מקורות המזוהים עם קבוצת וגנר אישרו שפריגוז'ין נהרג, ואיתו גם דמיטרי אוטקין, מייסד קבוצת וגנר.
  • על פי דיווחים נוספים, על המטוס היו בכירים נוספים בקבוצת וגנר.
  • ביידן: "לא קורה ברוסיה הרבה שפוטין לא עומד מאחוריו".
  • בטלוויזיה הרוסית הממלכתית "רוסיה24" דיווחו שפריגוז'ין נהרג.
  • ערוץ טלוויזיה נוסף: "זוהו גופותיהם של פריגוז'ין ואוטקין".

בטלוויזיה הרוסית הממלכתית "רוסיה24" הודיעו שפריגוז'ין נהרג, ובערוץ טלוויזיה נוסף הודיעו כי גופתו זוהתה יחד עם גופתו של דמיטרי אוטקין, מייסד קבוצת וגנר. ברוסיה הודיעו על פתיחה בחקירה רשמית של נסיבות התאונה, ומאמצים לחיפוש אחר הקופסה השחורה והרמזים שיובילו לבירור הפרטים. גורמים שונים ברוסיה טענו אמש: ייתכן שמדובר בפעולת טרור של אוקראינה.

ההערכה המרכזית שנפוצה בעקבות האירוע הוא כי ייתכן שמדובר בנקמה של פוטין ומוסקווה על ניסיון המרד של קבוצת וגנר לפני חודשיים בדיוק.

בארה"ב התייחסו לדיווחים, ודוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן אמרה: "אם זה נכון, אף אחד לא צריך להיות מופתע". ביידן עצמו אמר בשיחה עם כתבים כי "אין כמעט דבר ברוסיה שפוטין לא עומד מאחוריו", ובכך האשים במרומז את הנשיא הרוסי באחריות לאירוע.

עשרה אנשים נהרגו בהתרסקות ברוסיה
תיעוד מהתרסקות המטוס של פריגוז'ין

 

 

 

המטוס שהופל הוא מטוס פרטי בבעלות פריגוז'ין, שבחודשים האחרונים שימש אותו לטיסות ממוסקווה לבלארוס, לשם הגיעו אנשיו לאחר המרד לפני חודשיים בדיוק. הטיסה הערב הייתה מנמל התעופה במוסקווה לעבר העיר סנט פטרסבורג.

עדויות ראייה ותיעודים מהזירה מעידים כי המטוס ככל הנראה הופל על ידי מערכות ההגנה האווירית באזור, ככל הנראה מסוג פנציר. רשת מעקב הטיסות FligtRadar24 דיווחה לאחר ההתרסקות כי לא התקבלו כל דיווחים ואינדיקציות לאירועים חריגים, ולא זוהתה תנועה כלפי מטה של המטוס לפני הנפילה - מה שעשוי לחזק את הדיווח שהוא הופל.

 

בצירוף מקרים מוזר, או שלא, באותה שעה שבה התרסק המטוס הופיע פוטין בטלוויזיה הרוסית באירוע מיוחד לציון הניצחון בקרב קורסק לפני 80 שנה - ומאחוריו הופיעה תזמורת (כינוייה של קבוצת וגנר, אורקסטרה). בהמשך דווח כי פוטין עזב את הטקס במפתיע וחזר לקרמלין.

 

 

רק השבוע פרסם פריגוז'ין סרטון וידאו ראשון שלו מאז המרד, שבו הוא נראה בסאהל שבאפריקה. לדבריו, הוא פועל להפוך את רוסיה "לגדולה שוב" בחמש יבשות, ופועל לגייס לוחמים חדשים ליחידה. בתקופה האחרונה ניכרה עלייה במאמצי היחידה לפעול ביבשת אפריקה, בעיקר על רקע ההפיכה הצבאית בניז'ר.

פריגוז'ין, כזכור, הוביל לפני חודשיים מרד נגד הנשיא פוטין וביצע ניסיון הפיכה צבאית במדינה. על פי הדיווחים, המטוס יורט על ידי מערכות ההגנה האווירית הרוסיות. המטוס שימש את פריגוז'ין בחודשים האחרונים בטיסותיו בין רוסיה ובלארוס.