איראן סוערת בימים האחרונים בעקבות חשיפת תיעוד של רזא טסגאתי, בכיר מקומי בתחום הדת והתרבות האיסלאמית, מקיים יחסי מין עם גבר. התיעוד, שנפוץ במהרה ברשתות החברתיות, עורר זעם גדול באיראן וכבר הביא להדחתו של טסגאתי.

רזא טסגאתי כיהן עד לאחרונה כראש תחום התרבות וההדרכה האיסלאמיות במחוז גילאן באיראן, והיה קשור בהקמת מוסדות שעודדו את כפיית עטיית החיג'אב והאדיקות האיסלאמית. בעקבות האירועים, הרשויות באיראן פתחו בחקירה וטסגאתי הודח רשמית מתפקידו.

סערה באיראן: סרטון הסקס שהוביל להדחת הבכיר
סערה באיראן: סרטון הסקס שהוביל להדחת הבכיר

מוחמד מהדי אסמעילי, שר התרבות באיראן, אמר שלא היו שום דיווחים קודמים דומים הקשורים לטסגאתי לפני פרסום הסרטון הפרובוקטיבי. ניכר כי האירוע יוצר אי-נוחות גדולה מאוד בקרב בכירי המשטר בטהראן, לאחר שנה מתוחה בתחום אכיפת חוקי השריעה וההלכה האיסלאמית.

מסתמן כי התגובה המהירה של המשטר בסילוקו של טסגאתי נועדה בראש ובראשונה לאותת על חוסר סובלנות מובהק לכל גילוי של התנהגות הנוגדת את החוקים האיסלאמיים במדינה. הצעד הזה, לצד חזרתה של משטרה הצניעות, משדרים מסר כי המשטר האיראני לא מעוניין לעבור לסדר היום עם אופי של התנהגות כזה, כמו נשים שמופיעות במרחב הציבורי במופגן ללא כיסוי ראש הולם.

מהסא אמיני, שהוכתה למוות על ידי משמרות הצניעות
מהסא אמיני, שהוכתה למוות על ידי משמרות הצניעות באיראן

בעוד כחודש וחצי יציינו באיראן שנה למותה של מהסא אמיני, הצעירה שהוכתה למוות על ידי אנשי משמרות הצניעות האיראניים – ומותה הצית את מחאות החיג'אב, שניכר כי דעכו בחודשים האחרונים. בשבועות האחרונים חידשה איראן את פעילות משטרת הצניעות, לאחר תקופה ממושכת שבה היא נעלמה מהרחובות. על פי דוח של אמנסטי אינטרנשיונל, בין החודשים אפריל ויוני השנה נשלחו יותר ממיליון מסרונים (הודעות SMS) לנשים שתועדו במצלמות האכיפה מופיעות בציבור ללא כיסוי ראש או כיסוי ראש חלקי.