סעודיה בוחנת הצעה סינית לבניית תחנת כוח גרעינית במזרח המדינה, כך דווח הבוקר (שישי) ב"וול סטריט ג'ורנל". גורמים סעודים רשמיים הודו שהשיחות עם סין נועדו ללחוץ על ארצות הברית במשא ומתן בין המדינות, שעוסק בין היתר בפיתוח תעשיית גרעין אזרחית בממלכה בתמורה לערבויות ביטחוניות ולנורמליזציה עם ישראל. 

גורמים סעודים המעורים בפרטים מסרו לעיתון כי חברה ממשלתית סינית הציעה לבנות את הכור ליד הגבול עם קטאר ואיחוד האמירויות. הגורמים אמרו כי השיחות עם סין מהוות מנוף על ארצות הברית, במטרה להוריד את רף דרישותיה בנוגע לאי-הפצת נשק גרעיני. 

למרות שההצעה הסינית נחשבת לזולה יותר, הסעודים הבהירו כי בממלכה מעוניינים בהקמת תעשיית אורניום אזרחית בשיתוף ארצות הברית. למרות זאת, הם מוכנים לעשות זאת עם סין במידה שהשיחות עם וושינגטון ייכשלו. 

לפי העיתון, גורם אמריקני רשמי הביע "מעט דאגה" מהשיחות שמנהלת סעודיה עם סין. האמריקנים מעוניינים בהחלשת הקשרים בין סעודיה לסין, בעיקר בהיבטים צבאיים. בנוסף, ממשל ביידן סבור כי רגולציה אמריקנית עדיפה על פני ההצעה הסינית.

ריאד, ערב הסעודית (צילום: reuters)
מפעילים לחץ על האמריקנים. קו הרקיע של ריאד | צילום: reuters

סעודיה וארצות הברית דנות בפיתוח תעשיית גרעין, בהסדר כולל שעוסק גם בנורמליזציה עם ישראל וערבויות ביטחוניות אמריקניות לממלכה. בישראל מודאגים מהאפשרות שתוכנית גרעין סעודית תשמש בעתיד לייצור נשק גרעיני.

הדילמה הישראלית

השר לעניינים אסטרטגיים, רון דרמר, התראיין בסוף השבוע שעבר לתקשורת האמריקנית ורמז כי ישראל לא תתנגד לתוכנית גרעין סעודית. "יש מדינות באזור שיכולות להחזיק בתוכנית גרעין אזרחית", אמר השר המקורב לנתניהו. 

"השטן נמצא בפרטים. אנחנו נצטרך להסתכל על מה בסופו של דבר יוסכם", טען דרמר בריאיון ל-PBS. הוא הסביר כי סעודיה יכולה להתחיל להעשיר אורניום כבר מחר: "הם יכולים ללכת לצרפת או סין בשביל זה. השאלה היא מה יקרה אם הם יעשירו אורניום בלי מעורבות אמריקנית". 

רון דרמר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
רמז שישראל לא תתנגד לגרעין סעודי. השר לעניינים אסטרטגיים דרמר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות הריאיון, ראש האופוזיציה לפיד תקף את דרמר: "אמירתו של השר דרמר לפיה 'ישראל לא תתנגד לתוכנית גרעין אזרחית סעודית שכן יש עוד מדינות במזרח התיכון עם תוכנית גרעין', אינה נכונה עובדתית ומסכנת את ביטחון ישראל. המדינה היחידה במזרח התיכון שמעשירה אורניום כחלק מתוכנית גרעין היא איראן". לדבריו, אפשר להגיע להסכם שמחזק את ביטחון ישראל, מבלי להיות חתומים על העשרת אורניום במזרח התיכון.