מטוס שהמריא מאיי סיישל לתל אביב ביצע אמש (שני) נחיתת חירום בסעודיה בגלל תקלה. הנוסעים הישראלים המתינו במלון בתוך הטרמינל ולא הורשו לצאת מהחדרים לאורך כל השהות. במהלך הבוקר יצא מטוס חלופי של חברת "אייר סיישל" משדה התעופה בדובאי, לאחר עיכוב שלטענת החברה נבע מערפל, הנוסעים הישראלים נחתו בנתב"ג.

בתמונות ראשונות שמגיעות לידי N12, נראים הישראלים מסתובבים בנמל התעופה ומצלמים כיצד התקבלו על ידי המקומיים. "כמו יציאת מצרים", אומר האדם שמצלם את הסרטונים. "הסעודים סייעו לנו להתחבר לאינטרנט והם מאוד אדיבים. אנחנו הולכים לשער 16, יש פה חבר'ה נחמדים בגלביות שמכוונים אותנו לכיוון המטוס. אנחנו עוברים דרך הדיוטי פרי". 

דוקטור אלדר אורן תקוע בסעודיה עם משפחתו (צילום: דוקטור אלדר אורן)
תיעוד מנמל התעופה בסעודיה | צילום: דוקטור אלדר אורן

 

דוקטור אלדר אורן תקוע בסעודיה עם משפחתו (צילום: דוקטור אלדר אורן)
תיעוד של הישראלים בנמל התעופה בסעודיה | צילום: דוקטור אלדר אורן

שרון ליכט-פכטר, שהייתה על המטוס שנחת בג'דה, סיפרה שהחוויה שעברו הייתה מלחיצה, אך שדווקא בסעודיה התקבלו בחום. "עצם הנחיתה הייתה פתאומית, הודיעו על תקלה ושנוחתים מידית", סיפרה. "ברגע שהבנו שנחתנו בערב הסעודית היה לחץ והיינו בחוסר ודאות. הקפטן עדכן מידי פעם שהוא בקשר עם משרד החוץ ושאין אישור עדין לרדת. זה נמשך 3 שעות שבהן לא היה חשמל, תקשורת או שירותים. כשהודיעו שהתקבל אישור וירדנו מהמטוס קיבלו אותנו מדהים. אין סוף אנשי אבטחה וצוות קרקע שליוו אותנו למלון בחיוך ויצאו מגדרם לעזור".

דוקטור אלדר אורן תקוע בסעודיה עם משפחתו (צילום: דוקטור אלדר אורן)
תיעוד של הישראלים מנמל התעופה בסעודיה | צילום: דוקטור אלדר אורן

שעות לאחר הנחיתה בסעודיה, רה"מ בנימין נתניהו התייחס לטיסה והודה לסעודים. בסרטון שהוציאה לשכתו, שזכתה לכתוביות בערבית, אמר נתניהו: "אני מאוד מעריך את היחס החם של הרשויות הסעודיות לנוסעים הישראלים שהמטוס שלהם נקלע למצוקה ונאלץ לנחות נחיתת חירום בג'דה. אני שמח שכולם חוזרים הביתה ומאוד מעריך את השכנות הטובה".

ממשרד החוץ נמסר כי הם עומדים בקשר עם נוסעי המטוס, והמטוס נחת בנתב"ג - חזרה בישראל. המטוס החלופי של חברת "אייר סיישל" יצא משדה התעופה בדובאי, לאחר עיכוב שלטענת החברה נבע מערפל.

אמש טיסה מספר HM022 נאלצה לנחות במהירות בעיר ג'דה בגלל תקלה בזמן שהייתה מלאה בנוסעים ישראלים. הטיסה הייתה אמורה לנחות בנתב"ג בשעה 22:30, אך 128 הנוסעים נאלצו להמתין במהלך הלילה למטוס החלופי שישיב אותם לתל אביב. המטוס החלופי התעכב והם נאלצו להמתין שעות ארוכות בסעודיה.

עם התבהרות המצב וההבנה שהמטוס החלופי יגיע לסעודיה רק בבוקר, הוחלט לפנות את הנוסעים למלון בתוך הטרמינל ללא צורך בביקורת דרכונים והם נאלצו להסתגר בחדריהם בשדה התעופה. 

מחברת התעופה "אייר סיישל" נמסר: "חברת התעופה אייר סיישל מעדכנת שטיסה HM22 שיצאה מסיישל לתל אביב נאלצה לנחות בג'דה שבסעודיה בשל בעיה טכנית במטוס. המטוס נחת בהצלחה, כל הנוסעים בטוחים ולפני מספר דקות יצא מטוס חלופי להחזיר את הנוסעים ולהמשיך את טיסתם לישראל בבטחה. כמו כן, משרד החוץ הישראלי מעודכן".

נציין כי לכל טיסה מוגדרים מראש שדות התעופה שבהם אפשר לנחות במקרה חירום. השדה בג'דה מאושר לנחיתות של הטיסות לישראל וממנה במקרה שכזה.