הדרמה הפנימית בישראל לא נשארת רק כאן, אלא היא מעסיקה מאוד רבים בעולם, ובהם גם את אויבינו באיראן. לאורך כל השבועות האחרונים זוכים אירועי המחאה והעימות בתוך תוכה של ישראל לסיקור לא מבוטל באיראן, גם בכלי התקשורת המרכזיים המקורבים למשטר, וגם בקרב בכירים בפוליטיקה. לצד הסוגיה הפוליטית בישראל, גם סוגיית בעיות הבריאות של ראש הממשלה בנימין נתניהו מעסיקות מאוד רבים בטהראן.

"נתניהו לא חש בטוב... ברור שאנו מייחלים להסתלקותו... אבל דווקא הוא והישארותו ויצירת המחלוקות על ידו מזרזים את נפילת כל ישראל", כתב בשבוע שעבר מוחמד איאמני, עורך העיתון כיהאן, המקורב מאוד למשטר האיראני ולמנהיג העליון עלי ח'אמנהאי. בני סבטי, מרצה וחוקר איראן במכון JISS וממקימי דובר צה"ל בפרסית, מדגיש עד כמה מדובר באמירה חריגה באיראן: "אותו אדם שבמשך שנים נתפס בתור האיום הכי גדול על איראן – כעת נטען שהוא טוב למען חיסול ישראל".

ד"ר תמר עילם גינדין, מומחית לאיראן ממרכז עזרי באוניברסיטת חיפה ובעלת ההסכת "איראניום מועשר", מצטטת את העיתונאי אחמד זיד-אבאדי, הטוען אף הוא כי דווקא נתניהו גורם נזק לישראל. "נתניהו בשירות הרפובליקה האיסלאמית! הרפובליקה האיסלאמית לא יכולה להשמיד את ישראל, אבל נתניהו יכול, וזה בדיוק מה שהוא עושה כרגע".

יומון כיהאן המקורב לח'אמנהאי, הבוקר, בכותרת הגדולה והתמונה באמצע: "הציונים בוכים, הפגנות חסרות תקדים בישראל"

עוד כותב זיד-אבאדי, שכתב דוקטורט בנושא "דת וממשלה בישראל": "אם נתניהו לא ייסוג מהחלטתו לשינוי החוק להפחתת כוחו של בית המשפט העליון של ישראל, הוא יעשה שירות חסר תקדים להתגשמות הסיסמאות של הרפובליקה האיסלאמית להשמדת ישראל. אנוכיות וקיצוניות של מנהיגי מדינה אף פעם לא עוזרות לעם שלהם, אבל עושות שירות גדול לאויב!"

 נאסר כנעאני, דובר משרד החוץ של איראן, התייחס אתמול לאשפוזו השני של ראש הממשלה נתניהו במהלך סוף השבוע, ולעג להשתלת קוצב הלב שלו. "המשבר בלב המשטר הציוני חמור יותר מזה שבליבו של ראש הממשלה".

 העיתון סיאסת-רוז: "ללא ממשלה וללא ביטחון"

סבטי מציין כי כבר במהלך חודש פברואר החלו באיראן לעסוק בהרחבה בסוגיות הפנימיות בתוך ישראל. לדבריו, באיראן עוקבים באופן מסורתי אחר עימותים פנימיים בליבן של מדינות שונות, מה שפעמים רבות מסייע להן בעיקרון "יצוא המהפכה" – כפי שעשו בלבנון, סוריה, תימן, עיראק ועוד. "כמובן, כשמדובר בישראל הדברים מועצמים פי כמה וכמה".

"כשאיראן מזהה שבתוך ישראל יש חוסר יציבות, היחלשות, עימות פנימי – זה הפרי הכי טוב שיכול ליפול לידיהם", מוסיף סבטי. "מצד אחד הם רואים אויב שלתפיסתם הוא מוחלש ואינו מסוגל לממש את האיומים שלו עליהם בכל הקשור לתקיפה במתקני הגרעין, ומנגד הם רואים שגם הברית שלנו עם ארה"ב בסכנה". סבטי מסביר שהתפיסה באיראן, שלדבריו עשויה להתברר כמיסקלקולציה (חישוב שגוי), שישראל נחלשת, ושהמתיחות עם ארה"ב גוברת – מאוד מדרבנת אותם.

כיהאן: "נתניהו בבית החולים, המוחים ברחובות"

לדבריו, מדובר באירוע חשוב מאוד עבור האיראנים, מכיוון שהם "נאלצים לחפש סדקים אצל האויבים דווקא בשל החולשה הפנימית שלהם". לצד זאת, הוא מעריך כי העימות הפנימי שמעורר שמחה באיראן עשוי להעניק להם מוטיבציה לפרובוקציה ביטחונית מול ישראל. "התהודה שרואים בצפון זה לא רק מחיזבאללה, אלא גם בעידוד מסיבי של איראן".

"הם מזהים את הסיטואציה כחולשה בשל המצב הפנימי בישראל, ורואים בזה אפילו ניצחון קטן", מוסיף סבטי. "בשל ההיבריס הזה הם יכולים לעשות דברים שלפני כן לא העזו, שעלולים להוביל לידי מיסקלקולציה. 'הנה הם קרועים, הצבא לא מתפקד, ואנחנו יכולים להשיג הישג': זה עובר במוח של כל איראני ומישהו מהקבוצות האלה, וזו הסכנה למדינת ישראל. ישראל צריכה להבין שכל האזור מסתכל עלינו".