בממשל ביידן בודקים בחודשים האחרונים אם סין שתלה במערכות צבא ארה"ב קוד מחשב ייחודי שנועד לשבש את הפעילות הצבאית האמריקנית במסגרת עימות אפשרי בטייוואן, כך דווח אמש (שבת) בניו יורק טיימס. על פי הדיווח, קיים חשש שסין הדביקה מערכות בארה"ב ובבסיסים בעולם בווירוס מחשב שישבש את פעילות התקשורת, אספקת החשמל והמים לבסיסים שונים, כולל ברחבי העולם.

"מדובר בפצצת זמן מתקתקת", אמר גורם רשמי בקונגרס האמריקני. "זה יכול לתת לסין את היכולת לשבש או להאט את פריסת הצבא האמריקני או מבצעים להעברת נשק ותחמושת". החשש גובר אף יותר מכיוון שבארה"ב, שטרם מבינים לעומק את גודל החדירה, מעריכים שאותם מתקני תקשורת, מים וחשמל שעלולים להיפגע – אחראים גם על אספקה לאוכלוסייה אזרחית בארה"ב, שעלולה להיפגע בהתאם.

הפרשה החלה להיחשף לראשונה בסוף חודש מאי, כשחברת המחשבים מיקרוסופט, העובדת בצמוד על הממשל האמריקני, זיהתה איתותי תקשורת מסתוריים באזור האי גואם באוקיינוס השקט, שם מחזיק הצבא האמריקני כוחות גדולים. בהמשך, ככל שהלכה החקירה והתקדמה, התברר בוושינגטון כי ככל הנראה מדובר רק בקצה הקרחון.

מפציץ B-52 ממריא מבסיס חיל האוויר האמריקני, גואם (צילום: רויטרס)
מפציץ B-52 ממריא מבסיס חיל האוויר האמריקני, גואם | צילום: רויטרס

על פי מקורות רבים ששוחחו עם העיתון, סביר בהחלט כי תחילת מבצע החדירה הסיני מוקדם הרבה יותר מסוף חודש מאי, אז הוא נחשף. אחת ההערכות היא שהדברים נחשפו יותר משנה לאחר שהחלו. מסתמן כי עם הזמן הולך ומתברר לגורמים בוושינגטון שמדובר באירוע רחב-היקף יותר משנדמה, ושאף עשוי לסכן ישירות את אזרחי ארה"ב – וגם כעת אומרים שם כי הם עדיין לא מודעים לתמונה המלאה.

בסין מאיימים: "לא נעצור מכוונתנו לאחד את טייוואן"

במשרד החוץ הסיני מתחו ביקורת קשה על ארה"ב, שבסוף השבוע הכריזה על חבילת סיוע צבאית נרחבת לטייוואן. "הפעולות שלהם הופכות את טייוואן לחבית אבק שרפה ומאגר תחמושת – ומסלימות את החשש מפני מלחמה במצר טייוואן", נמסר בהודעה רשמית.

צבא סין יורה טילים לעבר מיצר טייוואן, ארכיון (צילום: חדשות)
צבא סין יורה טילים לעבר מיצר טייוואן, ארכיון | צילום: חדשות
צבא הענק בפעולה (צילום: STR/AFP/GettyImages)
צבא סין בתרגיל, ינואר 2021 | צילום: STR/AFP/GettyImages

התחום האחראי על ענייני טייוואן במשרד החוץ בבייג'ינג: "לא משנה כמה משלמי המיסים האמריקנים והבדלנים הטייוואנים ישקיעו, לא משנה כמה נשק ארה"ב תשלח, זה לא יעצור אותנו מלרצות לפתור את בעיית טייוואן. לא משנה כמה, זה לא יעצור אותנו מלרצות את האיחוד עם מולדת האם".

בסוף השבוע הודיעו בוושינגטון על חבילת סיוע משמעותית לטאיפה, בשווי של 345 מיליון דולרים. כמו כמה מחבילות הסיוע הצבאיות האחרונות שנשלחו לאוקראינה, גם חבילת הסיוע הזו, לקראת אפשרות של ניסיון אלים של בייג'ינג להשתלט על האי, הועברה ישירות מהמאגרים של הפנטגון. ההערכה המרכזית בוושינגטון היא כי סין נערכת צבאית, כלכלית ומדינית לניסיון השתלטות חמוש על טייוואן – ופעולה כזאת עלולה לצאת לפועל בשנים הקרובות.